آرالیای دروغین (دیزیگُتِکا)


نام علمی : Plerandra elegantissima, Dizygotheca elegantissima
نام انگلیسی : False Aralia
خانواده :   عشقه سانان (Araliaceae)

این درختچه همیشه سبز استوایی، می تواند گلدان محبوب خانه باشد و به گوشۀ روشن نشیمن عادت کند. بومی جزایری در نواحی جنوبی اقیانوس آرام است و در زادگاه خود می تواند ۸-۶ متر ارتفاع یابد و در خانه هم اگر شرایطش را فراهم کنیم ۲ تا نزدیک به ۳ متر قد می کشد.برگ های قیطانی آرالیای دروغین به شکل پنجه از ۷-۱۰ عدد برگچه تشکیل شده اند که در ابتدای رویش به رنگ مسی-قهوه ای یا مسی-قرمز زیبا و درخشانی هستند که به مرور با گذر عمر به رنگ سبز بسیار تیره ای که به سیاهی می زند در می آیند و کدر می شوند و پشت برگ ها ته مایه مسی خود را حفظ می کند.

لبه برگ ها کنگره دار است و پهنای برگ ها در گیاهان بالغ بیشتر می شود.آرالیای دروغین در شرایط مشابه زادگاهش، در پاییز و زمستان گل های سبز-زرد کمرنگ و بعد از آن میوه های کوچک سیاه می رویاند که البته در نگه داری آپارتمانی این گیاه، شرایط آن فراهم نمی شود.این گیاه در تمامی مدت سال رشد می کند و در طی زمستان دوره رکود ندارد. با این حال سرعت رشد اندکی دارد و زمانی باید آن را هرس کرد که بخواهید ارتفاع آن را کنترل کنید. در اثر گذشت زمان برگ های پایینی خواهد ریخت و بعد از مدتی اینگونه به نظر می رسد که گیاه ساقه دارد. اما اگر بخواهید گیاه از قسمت پایین برگ داشته باشد و به بیان دیگر بوته ای به نظر برسد، می توان هر ساله گیاه را سرزنی کرد. بهترین زمان برای این کار بهار است و گیاهان جدید به زودی از قسمت پایین شروع به رشد می کنند.

ریزش برگ های دیزیگتکا یکی از مهم ترین مشکلاتی است که دارندگان این گیاه با آن مواجه هستند. غیر از عواملی مثل دما، آبیاری و رطوبت که شرایط آن را در ادامه توضیح می دهیم،

دو عامل دیگر نیز وجود دارد:انتقال به مکان جدید می تواند به گیاه استرس وارد کند زیرا این گیاه نسبت به محیط خود حساس است. بنابراین زمانی که از گلفروشی این گیاه را تهیه می کنید و به خانه می آورید منتظر ریزش تعدادی از برگ های آن باشید. اگر قصد دارید گیاه را در محیط داخلی خانه جابجا کنید به تدریج این عمل را انجام دهید تا مانع از ریزش شدید برگ های آن شوید.شور شدن بستر کاشت یا به عبارت دیگر افزایش غلظت برخی از عناصر در محیط اطراف ریشه ها موجب ریختن برگ ها می شود که علت آن کیفیت بد و پر املاح بودن آب و یا کود دهی زیاد است.

نیازمندی های محیطی

رطوبت: خشکی هوا موجب خشک و شکننده شدن برگ ها و ریزش آنان می شود. برای تامین رطوبت هوا می توان از غبارپاشی برگسار به مدت چند بار در طی روزهای گرم و یک یا دو بار در روزهایی با دمای پایین تر استفاده کرد. یا یک زیر گلدانی را پر از سنگریزه می کنیم. سپس تا نیمه آن آب می ریزیم و گلدان گیاه را بر روی سنگریزه قرار می دهیم. البته مراقب باشید که انتهای گلدان حاوی گیاه با آب در تماس نباشد.

آفات و بیماری ها: شته ها، کنه ها، تریپس و حشرات سپردار از جمله آفات این گیاه محسوب می شوند. بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی کند مگر در شرایط مرطوب و خاک آلوده که ممکن است بیماری های قارچی شیوع یابند.

آبیاری : آبیاری بیش از اندازه موجب نرم شدن برگ ها و سقوط آنان می شود. بهتر است که بین هر دو آبیاری صبر کنید تا سطح خاک به میزان حدود ۲٫۵ سانتیمتر خشک شود و سپس به گیاه آب دهید.
دما : دمای مناسب ۲۹-۱۸ درجه سانتیگراد است. رسیدن دما به ۱۶ درجه سانتیگراد موجب ریزش برگ ها بخصوص برگ های قسمت بالایی گیاه می شود.
خاک : به خاکی با زهکش خوب و کمی اسیدی نیاز دارد. مخلوطی همانند پیت موس+ خاک لوم+ شن ترکیب مناسبی برای پرورش این گیاه است.برای کوددهی می توان در فصل رشد، هر ماه یک مرتبه از کودی همانند ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کرد و در فصل غیر رشد، غلظت کود را به نصف کاهش دهید. زمان تعویض گلدان وقتی است که ریشه ها از منافذ زیرین بیرون آمده باشند.
نور : مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. نور مستقیم آفتاب موجب سوختن حاشیه برگ ها خواهد شد. نور کم محیط موجب ریزش برگ های پایینی گیاه خواهد شد. حتی سایه اندازی برگ های بالایی بر روی برگ های پایینی موجب ریزش برگ های پایین گیاه می شود.
تکثیر : روش متداول برای تکثیر این گیاه استفاده از قلمه است. قلمه ها را می توان به طول ۱۵-۱۰ سانتیمتر و از شاخه های رویشی و در هر زمان از سال تهیه کرد.خوابانیدن هوایی راه دیگر تکثیر این گیاه است.