آهار خزنده


نام علمی : Sanvitalia procumbens
نام انگلیسی : Creeping zinnia, Mexican creeping zinnia
خانواده : گل ستارگان (Asteraceae)

گل زیبای آهار خزنده تمام تابستان بستر باغچه را می آراید و چنان ساده از بذر رشد می کند که هیچ باغبان با سلیقه ای از آن چشم پوشی نمی کند.آهار خزنده یکساله و بومی جنوب آمریکا و مکزیک است. گیاهی کوتاه قامت است و ارتفاع آن حدود ۳۰ سانتیمتر است. گستردگی آهار خزنده نسبت به ارتفاع آن بیشتر است به همین دلیل گزینه ای مناسب برای گیاهی پوششی است و گیاه مناسبی برای ترکیب با گل های بلند تر است.

استفاده از آن برای درست کردن سبد گل رایج است و کاشت آن به صورت گلدانی نیز جلوه ای زیبا دارد.دارای برگ های تخم مرغی ساده و متقابل است.گل های کوچک آن حدود دو سانتیمتر، کم پَر و به رنگ های زرد، نارنجی یا سفید و با مرکزی تیره است. طول دوره گلدهی آن طولانی است و از مزایای این گیاه این است که بدون نیاز به قطع گل های خشکیده، گل های جدیدی جایگزین می شود.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : این گیاه نسبت به کمی خشکی مقاوم است و نیاز آبی آن کمتر از آبیاری متوسط است. بنابراین زمانی آبیاری کنید که چند سانت خاک رویی رطوبت خود را از دست داده باشد.
دما : گیاه یکساله است و در همه جا می توان آن را کاشت. این گیاه گرمادوست و نسبت به هوای گرم مقاوم است.
خاک : خاک ایده آل آن سبک با زهکشی خوب و ترکیبی شنی-هوموسی است.
نور : به نور کامل آفتاب احتیاج دارد.
تکثیر : از طریق بذر به آسانی قابل کاشت است. چون جوانه ها نسبت به جابه جایی حساس هستند بهتر است بذر ها را مستقیم در مکان اصلی 2-1 هفته قبل از آخرین سرمای بهاره کاشت. می توان دی ماه بذرها را در گلدانهایی در گلخانه کاشت و پس از رفع سرمای بهاره آن را به فضای بیرون انتقال داد. در این حالت گل ها زودتر از موعد و در اردیبهشت ماه شکوفا می شوند.