آگاوِ دم شیری


نام علمی : Agave attenuata
نام انگلیسی : Swans neck, Lion tail  
خانواده :   Agavaceae   

ویژگی ها

آگاوِ دم شیری، گیاهی چند ساله، همیشه سبز و گوشتی است. این گیاه به طور گسترده در ایالات متحده مورد کشت قرار گرفته است. ظاهری گرمسیری داشته و دارای برگ هایی آبدار و سبز است که می تواند در طی زمان به ارتفاع ۱٫۵ متر نیز برسد. این گیاه به دلیل شکل ویژه برگ ها (عدم وجود نقاط تیز در برگ) و سمی نبودن به جوامع انسانی سازگار است.
گل آذین، سنبله ای بسیار خیره کننده و بلندی بوده که دارای گل هایی به رنگ سبز تا زرد است. برگ ها قطور، نرم و نوک تیز بوده و به رنگ سبز مایل به آبی و دارای درازایی به میزان cm70-50 هستند. ساقه مرکزی در طی زمان ساقه های بیساگ دیگری را پدید می آورد و ساقه های قبلی بلندتر می شوند.
کشت آن به صورت ردیفی (حاشیه کاری) و یا توده ای نمایی زیبا به فضای سبز می دهد. این گونه در باغچه تباین رنگی تماشایی به وجود می آورد که در ترکیب با سایر رنگ ها نمایان می گردد و در طراحی فضای سبز از آن به عنوان گونه قابل تمرکز (Focal Point) نام برده می شود.
پاجوش های آن را اصطلاحاً Pupsمی گویند. برای داشتن ظاهری مناسب از گیاه، بهتر است آنها را برداشت کرده و به عنوان ماده گیاهی تکثیراستفاده نمود. گلدهی دم شیری در سن ۱۰ سالگی بوده و پس از آن گیاه می میرد و پاجوش های آن شروع به رشد می کنند.

منشاء: مناطق کوهستانی مرکزی مکزیک

زمان گلدهی: اواخر بهار تا تابستان

عادت رشدی: ایستاده

سرعت رشد: کند، ارتفاع و گسترش آن به طور میانگین درحدود cm120-90

نیازمندی های محیطی

 

آبیاری : مقاوم به کم آبی؛ اما در تابستان آبیاری آن سبب ایجاد ظاهری بهتر برای آن خواهد شد.
دما : حساس به سرما
خاک : زهکش کافی، با اینکه خاک های فقیر را تحمل می کند اما در خاک های حاصلخیز بهترین عملکرد را دارد.
نور : آفتاب کامل، اما سایه سبک تا نیمه آفتاب را نیز تحمل می کند.
تکثیر : به سادگی از طریق بذرهای تولیدی