ابوتیلون زینتی


نام علمی : Abutilon striatum, Abutilon pictum
نام انگلیسی : Redvein Abutilon, Red Vein Indian Mallow, Redvein Flowering Maple
خانواده : گل ختمیان (Malvaceae)

ابوتیلون زینتی این گیاه همیشه سبز، درختچه ای با گل های زنگوله ای قرمز کوچک است با زمان گلدهی بسیار طولانی که در فصل بهار شروع به گلدهی می کند و تا زمستان گل های زیبای آن زینت بخش باغچه اند. این گیاه در فضای باز (مثلاً در استان های شمالی کشور که یخبندان ندارد)، می تواند تا ارتفاع بیش از ۳ متر و گستردگی در حدود ۲ متر برسد.

گل های زنگوله یا فانوس شکل ابوتیلون زینتی دارای پنج گلبرگ همپوشان و پرچم های مشخص گیاهان خانواده گل ختمی هستند و ۴-۲ سانتیمتر طول دارند. گلبرگ های آن به رنگ زرد یا نارنجی تند یا قرمز یا صورتی هستند و رگ های قرمز تیره روی سطح آنها چشم گیر است که نام رایج انگلیسی گیاه را با توجه به آن برگزیده اند.

برگ ها به رنگ سبز روشن هستند و با طولی بین ۱۵-۵ سانتیمتر دارای ۵-۳ لوب هستند. در بعضی رقم ها برگ ها خال های زرد یا سفید رنگ دارند.با هرس گیاهان جوان می توان عادت رشدی گیاه را به شکل بوته ای فشرده تغییر داد.چند رقم معروف آن عبارتند از:‘Gold Dust’ , ‘Mardi Gras’ , ‘Tiger Eye’ , ‘Thompsonii’

نیازمندی های محیطی

آبیاری : بین دو آبیاری اجازه ندهید خاک رطوبت خود را از دست بدهد. گیاه از خشکی کشیدن بیزار است.
دما : این گیاه به سرما حساس هست. گیاه بالغ کاشته شده در فضای باز، یخبندان سبک را تحمل می کند. برای زمستان گذرانی سر شاخه های جدید گیاه را در پایان تابستان کمی سربرداری کنید.گیاهان کاشته شده در گلدان به سرما حساس تر هستند و می توان در زمستان آن ها را به فضای داخل منتقل کرد.
خاک : در خاکی غنی با زهکشی خوب که رطوبت را در خود نگه دارد بسیار خوب رشد می کند. به خاک های کمی اسیدی علاقه دارد.
نور : در مکانی آفتابی تا نیمه سایه رشد می کند. در مناطقی با آب و هوای داغ، گیاه را در مکانی قرار دهید که آفتاب صبح و سایه بعدازظهر را داشته باشد.
تکثیر : از طریق کاشت بذر در فضای داخل؛ قبل از بهار می توان گیاهان جدیدی به دست آورد. همچنین با استفاده از قلمه سبز می توان این گیاه را تکثیر کرد. ***از دورگه گیری این گونه با تعدادی گونه دیگر، گیاهانی تولید شده اند که به نام علمی Abutilon × hybridum و این گروه Chinese lantern شناخته می شوند.Abutilon×hybridum بیشتر این گیاهان شبیه abutilon pictum هستند ولی تنوع در رنگ گل ها (سفید) و تنوع در شکل گل و گلبرگ آن ها بیشتر است. برخی از آنها با ارتفاع کمتر از ابوتیلون زینتی تولید شده اند که حتی برای کاشتن در سبدهای آویز یا جلوی باغچه هم مناسب هستند. این جنس را هم می توان “ابوتیلون زینتی” نامید.