ابوتیلون فانوسی


نام علمی : Abutilon megapotamicum
نام انگلیسی : Trailing Abutilon
خانواده : پنیرکیان (Malvaceae)

درختچه ابوتیلون فانوسی گل های عجیب فانوسی شکل و آویخته این گیاه بسیار چشمگیر و هیجان انگیزند. رنگ های زرد و قرمز شور و حرارت مناطق حاره را تداعی می کند و بیراه هم نیست زیرا زادگاه آن مناطق گرم استوایی برزیل است. در مناطق گرم، گیاهی همیشه سبز و در مناطق معتدل، گیاهی خزان پذیر است.

ابوتیلون فانوسی، درختچه ای ظریف یا بوته ای پُرپشت است که ارتفاع آن تا ۲ متر می رسد و همچنین می توان آن را مانند گیاهی بالارونده در سبد آویز کاشت که بدلیل گل های آویخته، منظره زیبایی می سازد.برگ های آن تخم مرغی شکل کشیده و لبه های برگ دندانه دار است. رنگ سبز برگ ها در بعضی ارقام با لکه های زرد رنگ آمیخته شده است.

ابوتیلون رونده، کاسبرگ های آویخته قلبی شکل بسیار چشمگیری به رنگ قرمز روشن و به قطر ۳ سانتیمتر؛ و پنج گلبرگ لیمویی رنگ (بندرت قرمز) به طول حداکثر ۵ سانتیمتر دارد.فصل گلدهی آن طولانی است و در صورتی که دما به زیر ۲۰ درجه نرسد می تواند در تمام سال گل بدهد. در مناطق معتدل از اردیبهشت تا آبان می تواند گل دهد.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : آبیاری:به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد. در صورتی که در مکان آفتابی و گرم قرار بگیرد به آبیاری بیشتری نیاز دارد. برای بالندگی گیاه رطوبت پایدار خاک لازم است.
دما : دمای ایده آل آن 25-20 در تابستان و 15-10 در زمستان است. در صورت نگهداری در فضای باز و خزان کردن گیاه، سرمای زمستان را تا چند درجه زیر صفر در کوتاه مدت تحمل می کند.با نگهداری در آپارتمان، گیاه خزان نمی کند.برای گیاهان گلدانی هوا به زیر صفر نباید برسد و باید آن ها را به مکانی گرم تر انتقال داد.
خاک : در بیشتر خاک ها به شرط زهکش خوب می تواند رشد کند. خاک هوموسی سبک با زهکش خوب ایده آل آن است. این گیاه خاک کمی اسیدی را دوست دارد و بهتر است به خاک آن خاکبرگ اضافه شود.
نور : هم در مکان آفتابی و هم در مکان نیم سایه به خوبی رشد می کند. در صورت نگهداری در آپارتمان به مکانی روشن احتیاج دارد. در مناطق گرم و خشک بهتر است از آفتاب بعد از ظهر در امان باشد.
تکثیر : با استفاده از قلمه های نیمه چوبی در تابستان می توان آن را به راحتی تکثیر کرد. همچنین با کاشت بذر آن هم می توان گیاهان جدید بدست آورد.