اطلسی


نام علمی : Petunia
خانواده : Solanaceae

اطلسی Petunia به خانواده Solanaceae و راسته Solanales تعلق دارد و بومی آمریکای جنوبی است. اطلسی گیاهی علفی و گلدار است و تمامی انواعی که امروزه به عنوان گیاه زینتی مورد کشت و کار قرار می گیرند حاصل از عمل دو رگه گیری بین گونه های مختلف این گیاه است.
دورگه گیری های فراوانی از سوی افراد متخصص و مبتدی انجام گرفته و نتیجه آن خلق انواع بی شماری از این گیاه با تنوع بالایی در رنگ، اندازه و تعداد گلبرگ ها است. به طور کل اکثر نمونه های اطلسی گل هایی با ۵ عدد گلبرگ دارند اما امروزه نمونه هایی پُرَپر نیز وجود دارند که البته این نوع از گل های اطلسی عقیم بوده و بذر تولید نمی کنند.گروه بندی اطلسیاطلسی های دورگه از نظر نام علمی عموماً با نام P.hybrida شناخته می شوند. چنین اطلسی هایی را بر اساس خصوصیات رشد و ظاهری که دارند در چهار گروه قرار می دهند. اطلسی های گل درشت Grandiflora بزرگ ترین گل ها را دارند که به قطر ۱۵-۱۰ سانیتمتر نیز می رسند.

بیشترین تنوع رنگ و شکل را می توان در این گروه مشاهده کرد و بر اساس رنگ در چهار گروه متفاوت قرار می گیرند:۱- سری Daddy با ته مایه ای از رنگ صورتی و ارغوانی۲- سری Merlin Blue Morn با گل های آبی و سفید۳- سری Supercascade با رنگ های مختلف و متنوع۴- سری Ultra با رنگ های مختلف به خصوص گل های دو رنگاطلسی های گل درشت اصولاً به باران های شدید حساس هستند و گل ها آسیب می بینند و دو نوع کم پر و پُرپَر در میان انواع مختلف آن وجود دارد.اطلسی های خزنده (کف پوشGround cover)این نوع از اطلسی ها کوتاه قامت هستند و معمولاً به ارتفاع ۱۵ سانتیمتر می رسند، اما ساقه های آنان می تواند مساحت نسبتاً وسیعی را که در حدود ۱۲۰-۹۰ سانیتمتر است بر روی زمین بپوشانند و در این مساحت گسترش یابند. این نمونه ها به آب و کود نسبتاً زیادی نیاز دارند ‘Purple Wave’ و ‘Tidal Wave’ و ‘Surfinia’ و ‘opera Supreme’ از جمله اطلسی های کف پوش هستند.اطلسی های پُر گل Multiflora گل هایی کوچک با قطر حدود ۵ سانتیمتر و تنوع رنگ بی شماری دارند که به باران و آفتاب مقاومت بیشتری نشان می دهند همچنین این گروه از اطلسی ها نسبت به اطلسی های درشت گل، تعداد گل بیشتری تولید می کنند و از تراکم شاخسار بالاتری برخوردار هستند. از جمله این اطلسی ها می توان به ‘Carpet Series’ و ‘Madness Series’ اشاره کرد. این نوع اطلسی ها سرعت رشد بالایی دارند و مناسب سبدهای گل آویخته هستند. از نظر تعداد گلبرگ ها دو نوع کم پر و پُرپَر در میان انواع مختلف این گروه از اطلسی ها وجود دارد.اطلسی های مینیاتور Milliflora کوچکترین اطلسی ها با قطر گل در حدود ۲٫۵ سانتیمتر هستند و معمولاً به شکل مخلوط با دیگر گیاهان و پر کردن فضای خالی بین دیگر گیاهان استفاده می شوند و اصولاً نسبت به گروه اطلسی های چند رنگ و همچنین اطلسی های گل درشت، شرایط نامساعد آب و هوایی را بهتر تحمل می کنند. از جمله این گروه می توان به ‘Fantasy Series’ و ‘Supertuna Mini Series’ اشاره کرد. البته در برخی از منابع علمی تقسیم بندی را به شکل خلاصه تر انجام داده اند و فقط دو گروه درشت گل و پُر گل برای این گیاه در نظر گرفته اند.

نیازمندی های محیطی

آفات و بیماری: از جمله آفات این گیاه می توان به شته اشاره کرد. لارو حشرات مختلف آفت دیگری است که معمولاً از برگ تغذیه می کنند و سوراخ هایی را بر روی برگ ها بوجود می آورند. فعالیت معدنچی برگ نیز منجر به ظهور خطوطی نامنظم به رنگ کرم-سفید بر روی برگه می شود که البته این آفت معمولاً ضرر چندانی ایجاد نمی کند اما از نظر ظاهری باعث افت کیفیت گیاه می شود. کپک خاکستری از بیماری های قارچی این گیاه است که در اثر آن لکه هایی قهوه ای رنگ بر روی برگ گل و ساقه شکل می گیرد و قارچ هایی خاکستری رنگ بر روی قسمت های مختلف گیاه شکل می گیرند. قارچ های مختلف می توانند موجب پوسیدگی ریشه این گیاه شوند که در اثر آنان ریشه بدرنگ و آبدار می شود و گیاه پژمرده شده و برگ ها کم رنگ می شوند.بیماری های مختلف ویروسی می توانند مشکلاتی را برای این گیاه بوجود آوردند و در مجموع موجب کوتاه قامت ماندن گیاه، بدشکل و بدرنگ شدن گل ها، بروز لکه هایی زرد رنگ بر روی برگ ها و پژمردگی گیاه می شود. بیماری های ویروسی راه حل ندارد و تنها باید از شیوع آنان جلوگیری کرد. مبارزه با شته که عامل اصلی ویروس ها است از جمله عوامل اصلی مبارزه با این بیماری محسوب می شود.

هرس: جدا کردن گل های پژمرده بخصوص در مورد اطلسی های گلدانی، به گلدهی مداوم این گیاه کمک خواهد کرد همچنین برای بلند شدن بیش از اندازه ساقه ها می توان حدود ۱۰ سانتیمتر از طول ساقه بلند را باقی و مابقی را قطع کرد تا با این کار رشد ساقه های جانبی تحریک و گیاه بیشتر فرم و شکل بوته ای بگیرد و گل هادر سراسر بوته شکل بگیرند و نه فقط در انتهای ساقه ها.

آبیاری : اگرچه تا حدودی به خشکی مقاوم است اما برای افزایش تعداد گل ها و عمر گل ها به آبیاری منظم نیاز دارد و خاک آن نباید خشک شود. این مسئله در مورد اطلسی های کاشته شده در گلدان از اهمیت بیشتری برخوردار است. بهتر است که قبل از آبیاری سطح خاک را بررسی کنید. اگر متوجه از بین رفتن رطوبت سطح خاک شدید آبیاری را انجام دهید و اجازه ندهید که خشکی سطح خاک به لایه های زیرین نیز نفوذ کند. متأسفانه اطلسی از باران های شدید صدمه می بیند بنابراین بهتر است که در هنگام آبیاری نیز آب را بر روی گیاه نپاشید.
دما : اطلسی دما را تا حدود 30 درجه سانتیگراد به خوبی تحمل می کند اما اگر دما به بیش از این افزایش یابد باید به آبیاری آن بیشتر توجه کرد تا از خشکی ناشی از گرمای زیاد آسیب نبیند همچنین اصولاً در گرمای شدید هوا از میزان گلدهی آن کاسته می شود. این گیاه نسبت به سرما حساس است و دما بهتر است که به زیر 15 درجه نزول نکند.
خاک : خاکی غنی با زهکش مناسب که رطوبت منظم داشته باشد برای این گیاه بهترین است. زهکش نامناسب خاک و باقی ماندن آب در آن به مدت طولانی از جمله دلایل عدم موفقیت در پرورش اطلسی است. به همین دلیل و برای سبک شدن بستر کاشت و همچنین تقویت مواد غذایی در زمان تهیه مخلوط خاکی استفاده از خاک برگ، کود پوسیده گاوی و همچنین پیت موس توصیه می شود. کمبود مواد غذایی موجب کاهش گلدهی و پریدگی رنگ برگ ها خواهد شد. برای کوددهی به این گیاهان می توان از کودهای مخصوص گیاهان زینتی به خصوص فرمول های 10-10-10 و یا 8-8-8 هر 4-3 هفته یکبار استفاده کرد. کوددهی بیش از اندازه و یا استفاده از کودهای قوی تر از جمله دلایل رشد بیش از اندازه ساقه ها و کاهش گلدهی می باشد. کمبود آهن نیز دلیل زرد شدن برگ ها به خصوص برگ های این گیاه است.
نور : به مکانی روشن و پر نور با حداقل 5 ساعت نور مستقیم آفتاب در طی روز نیاز دارند و هر مقدار که نور مستقیم بیشتری دریافت کنند قدرت رویشی آنان بیشتر خواهد شد. کمبود نور از جمله دلایل رنگ پریدگی ساقه ها، بلند شدن ساقه و افزایش فاصله بین برگ ها و عدم گلدهی گیاه است.
تکثیر : یکی از متداول ترین راه های تکثیر این گیاه کاشت بذر آن است. بذرها در طی 15-5 روز جوانه می زنند و در حدود 6 هفته بعد این گیاهان را می توان به گلدان اصلی و یا بستر اصلی کاشت منتقل کرد. بذرهای اطلسی بسیار ریز هستند و به نور برای جوانه زنی نیاز دارند بنابراین روی آنها را نپوشانید.اگر به خاطر ریز بودن بذرها در دست گرفتن آنان مشکل است می توانید از وسیله ای مانند نمک پاش با سوراخ هایی ریز برای پاشیدن بذرها بر روی سطح بستر کاشت استفاده کنید.از مخلوط پیت موس، شن درشت و پرلایت می توان برای کاشت بذرها استفاده کرد. قبل از قرار دادن بذرها بر روی سطح بستر کاشت، ابتدا با غبارپاشی و ترجیحاً آب گرم سطح بستر را به خوب مرطوب کنید و سپس بذرها را بر روی آن قرار دهید.تا سبز شدن بذرها بهتر است که آبیاری را با کمک اسپری آب انجام دهید و به هیچ وجه اجازه ندهید که بستر کاشت خشک شود. برای حفظ رطوبت می توان نایلون پلاستیکی شفافی بر روی محیط کاشت قرار داد تا منجر به باقی ماندن رطوبت در محیط اطراف بذرها شود.محیط نیز باید روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب باشد. دمای 21 الی 25 درجه سانتیگراد برای جوانه زنی بذرها مناسب است. بعد از گیاهچه های کوچک 4-2 برگ داشتند می توان آنان را از بستر کاشت اولیه به مکانی دیگر منتقل کرد.اگرچه ممکن است نامتعارف به نظر برسد اما امکان تکثیر این گیاهان از طریق قلمهنیز وجود دارد. از ساقه ای سالم و بدون گل می توان قلمه تهیه کرد و قلمه بهتر است که حداقل در حدود سه جفت برگ داشته باشد. برخی از پرورش دهندگان نیز قلمه های تهیه شده از نوک ساقه را برای این امر مناسب می دانند. برگ های پایینی جدا می شوند به نحوی که فقط در قسمت بالایی برگ باقی بماند. البته در مدت زمان بین تهیه قلمه و کاشت آنان در بستر ریشه زایی قلمه ها باید در آب نگهداری شوند و نباید آب خود را از دست بدهند. قلمه ها را در بستر مناسب که خاکی سبک با زهکش خوب دارد و در عین حال رطوبت را می تواند نگهدارد، به عنوان مثال مخلوط خاک برگ و پیت موس و یا مخلوط پرلایت و پیت موس بکارید. البته قبل از کاشت قلمه ها بستر کاشت را به خوبی مرطوب کنید و برای قرار دهی قلمه ها با وسیله ای بلند، جایگاه کاشت قلمه را گود کنید و سپس قلمه ها را در این جایگاه قرار داده و خاک اطراف آنان را محکم کنید و بعد از اتمام عمل کاشت قلمه ها نیز آنان را آب دهید و گلدان حاوی قلمه ها را در مکانی روشن با دمای حدود 20 درجه قرار دهید و یا پلاستیکی شفاف روی آن بکشید و یا به شکل روزانه قلمه ها را با آب غبارپاشی کنید تا رطوبت هوا افزایش یابد. افزایش رطوبت برای قلمه ها بسیار ضروری است زیرا مانع از پژمردگی و عدم ریشه دهی آنان می شود. 3-2 هفته طول می کشد تا ریشه ها شکل گیرند اما بهتر است که مدت زمان بیشتری در گلدان اولیه (گلدانی که قلمه ها در ابتدا در آن کاشت شده اند) باقی بمانند تا ریشه ها به خوبی رشد کنند.