اِریکا


نام علمی : Dypsis lutescens
نام انگلیسی : Bamboo palm, Golden cane palm, Areca palm

این گیاه بومی ماداگاسکار است و به خانواده Arecaceaeتعلق دارد. در مناطق گرمسیری و مرطوب، به عنوان درخت یا درختچه ای زینتی در باغ و حیاط خانه ها کاشته می شود و می تواند ۱۲-۶ متر رشد کند. در مناطق دیگر به عنوان گیاهی آپارتمانی پرورش داده می شود.نخل اریکا چندین ساقه دارد که از تعداد زیادی پوسته تشکیل شده اند.

به بیان دیگر این پوسته ها بر روی هم قرار گرفته اند و ساقه گیاه را شکل داده اند. از ساقه ها، دمبرگ ها بیرون زده و هر برگ از تعداد زیادی برگچه تشکیل می شود. با بزرگ شدن برگ، تعداد برگچه ها بیشتر می شود.ساقه گل در گیاهان بالغ و در شرایط مساعد آب و هوایی از زیر پوسته ساقه های اصلی بیرون می آید. ساقه گل زرد- سبز است و میوه هایی زرد به قطر ۲ سانتیمتر تولید می کند.استفاده از نخل اریکای گلدانی در منازل علاوه بر زیبایی تصفیه کننده هوا نیز هست.

آفات و بیماری ها:لکه برگی قارچی از جمله مشکلات این گیاه است که زخم هایی به رنگ قهوه ای قرمز تا مشکی در تمامی سطوح برگ ها ایجاد می شود.بلایت بیماری دیگری است که می تواند منجر به بروز لکه هایی نامنظم با شکل های مختلف به رنگ کرم تا خاکستری رنگ با حاشیه قهوه ای تیره شود. عدم آبیاری بیش از اندازه، تهویه مناسب هوای محیط، عدم مرطوب ماندن برگسار گیاه، استفاده از بستر خاکی ضدعفونی شده از جمله راه های جلوگیری از شیوع بیماری های قارچی است و در صورت شیوع فراگیر آن بهتر است که از سموم قارچکُش استفاده شود.حشرات سپردار از جمله آفات نخل اریکا است که به صورت لکه های قهوه ای کرم رنگ بر روی ساقه و برگ های گیاه به وجود می آید و از شیره گیاه تغذیه کرده و شدت حمله آنان موجب خشک و زرد شدن برگ ها خواهد شد.

نیازمندی های محیطی

 

آبیاری : استفاده از آب سبک برای این گیاه باعث حفظ کیفیت برگ ها می شود.اگر خاک شما سبک و زهکش خوبی دارد، آبیاری کامل و مرتب داشته باشید. مخصوصاً در تابستان یا هوای گرم که تبخیر زیادی از برگ ها صورت می گیرد. (اریکا به عنوان یک مرطوب کننده هوای طبیعی شناخته می شود.)اگر زهکش خاک خوب نیست و آب به سرعت خارج نمی شود، آبیاری را کم کنید. غرقابی شدن خاک منجر به پوسیدگی ریشه می شود.
دما : نخل اریکای بالغ کاشت شده در فضای آزاد، تا دمای6 درجه زیر صفر را هم تحمل می کند ولی اریکای گلدانی به سرما حساس تر است و بعضی از برگسارهای آن سیاه خواهد شد و گیاه از بین می رود. دمای تا 35 درجه سانتیگراد را می تواند تحمل کند در صورتی که به خوبی آن را آب داد اما به هر حال محیط گرم موجب زرد شدن برگ ها به خصوص نوک آنها خواهد شد. دمای ایده آل این گیاه 26-18 است.
خاک : خاک کمی اسیدی را دوست دارد و به خاکی سبک و زهکشی عالی نیاز دارد. بنابراین استفاده از شن و پیت ماس و خاک برگ، بستری مناسب برای این گیاه ایجاد می کند. اریکا گیاهی است کم توقع، در صورت کوددهی، غلظت کود را کاهش دهید.
نور : با اینکه اریکای کاشته شده در بیرون نور خورشید را به خوبی تحمل می کند، گیاه آپارتمانی اریکا را از نور مستقیم آفتاب پشت شیشه دور کنیدو در محلی که پرنور است بگذارید.
تکثیر : غیر از بذر که معمولاً در گیاهان آپارتمانی تشکیل نمی شود، بهترین روش تکثیر، جداسازی پاجوش ها از کنار گیاه مادری است.