بن سای افرای ژاپنی


افرای ژاپنی Acer palmatumیکی از زیباترین درختان زینتی جهان است. این زیبایی عجیب مدیون تنه و خروج شاخه های استوانه ای موزون است که هرچه از پایین به بالا و از تنه به طرفین گسترش پیدا می کند قطر آن ها با نسبت معین و مشخص کمتر می گردد. برگ های پنجه ای این درخت در سایه انداز حالتی به وجود می آورد که روشنی و سایه و نیم سایه غیر قابل توصیفی درست می کند. در پاییز رنگ ها از نارنجی تا قرمز مسی براق و خیره کننده متغیر هستند.هنگامی که کلیه این مشخصات و خصوصاً شکل هندسی و حجمی این درخت در بونسای جمع شوند ترکیبی می آفریند که بیننده برای لحظاتی احساس خروج از زمان و مکان را دارد. کاشت بذر افرای ژاپنی درختانی را به وجود می آورد و تغییرات ظاهری زیادی را نشان می دهند که هیچوقت نمی توان این همه تغییرات را از طریق کاشت قلمه و یا هر گونه تکثیر غیر جنسی دیگر به وجود آورد.کنگره های برگ در گیاهان حاصله از این طریق پنج تا هفت است و رنگ آنها در بهار از برنز تا نارنجی و قرمز روشن و در تابستان به یک نوع سبز سایه روشن و اغلب در حاشیه ها در تغییر است. شاخه های قوی قرمز تا نارنجی روشن افرای ژاپنی از میان گره های شاخه های چوبی قدیمی منشاء می گیرند و در محل زخم های هرس نیز به صورت کپه ای رشد می کنند که با سرعت باید نسبت به قطع آنها بجز یکی دو شاخه در هر محل هرس اقدام کرد. در صورت عدم قطع این شاخه ها محل رشد آنها به صورت توپه ای در آمده و از رشد نهایی و شکل طبیعی درخت جلوگیری می کند.امروزه با تولید انبوه بونسای، خصوصاً این درخت زیبا، گیاهانی که شاخه های نامتناسب داشته و گیاه را از شکل و شمایل طبیعی خود انداخته اند در مراکز فروش بونسای زیاد یافت می گردند و جا دارد مشتریان در هنگام خرید دقت زیادتری به عمل آورند.

نیازمندی های محیطی

محل نگهداری : محل زندگی افرای ژاپنی به جز مواقع سرما و یخبندان های شدید در هر حال در محیط باز است و پس از خرید باید نهایت دقت به عمل آید تا تغییرات درجه حرارت محل قبلی و فعلی به گیاه صدمه وارد نیاورد. توجه داشته باشید که افرای ژاپنی فقط در زمانی که به برگ رفته است و یا در زمستان سرد می تواند برای چند ساعت و یا چند روز محدود زینت بخش اتاق ها باشد و یا از سرمای شدید محافظت گردد.این درخت نور خورشید شدید را به راحتی تحمل می کند و نسبت به خشکی و عدم آبیاری به موقع حساس است. در صورت دیدن خشکی حاشیه برگ ها حالت سوختگی به خود می گیرد، باد و سایه های تاریک هم برگهای گیاه را پژمرده می کند. به طور کلی محافظت از باد، خشکی و تاریکی از قوانین مهم محل نگه داری این درخت زیبا است.

تعویض گلدان: تعویض در بهار و هنگامی که جوانه ها شروع به درخشش و بزرگ شدن نمودند هر یک تا سه سال یک بار انجام می شود. خاک به کار رفته از نوع آکاباما و یا مخلوط های استاندارد است . منظور اسیدی کردن خاک در مناطقی که آب دارای املاح و سنگین است مقداری خزه اسفاگنوم در مخلوط به کار می رود.

هرس: بهترین زمان هرس در افراها دو هفته قبل از تعویض گلدان است. در صورتی که هرس تا وسط تابستان به تأخیر بیافتد، نتیجه آن رشد تعداد زیادی جوانه و شاخه ازمیان گره ها خواهد بود که مجبور به حذف آنها هستید.

سربرداری: حذف جوانه انتهایی هر شاخه زمانی انجام می گردد که حداقل دو جفت برگ در هر شاخه تشکیل شده باشد و جوانه انتهایی به علت نازک و ظریف بودن با ناخن ها به راحتی قابل حذف است.

آبیاری: افرا خاک اسیدی را دوست دارد. آبیاری با آب معمولی که دارای املاح است خاک را به طرف قلیایی می کشاند. سعی کنید که آب آبیاری از آب باران باشد. افرا همزمان از خشک شدن خاک و کم آبی و باتلاقی شدن خاک به علت مسدود بودن یا کار نکردن سوراخ زهکش در رنج است، آب فشانی مرتب اندام هوایی را فراموش نکنید.

تغذیه: مواد غذایی مصنوعی با فرمول متعادل از زمان باز شدن جوانه ها در اوایل بهار تا اواخر تابستان باید انجام گردد. در مواردی که خاک سنگین است اضافه کردن مواد اسیدی کننده خاک نیز در هر سال دوبار برای این گیاه توصیه می گردد.هشدار !!افرای ژاپنی گیاهی ظریف و به آفات، خشکی، باد، خاک قلیایی و باتلاقی شدن آن حساس و دقت لازم در جلوگیری از این عوامل نامساعد الزامی است.

دما : بن سای افرای ژاپنی افرای ژاپنی Acer palmatum یکی از زیباترین درختان زینتی جهان است.