بن سای مَمرَز


نام علمی : Carpinus
نام انگلیسی :  -

واریته های زیادی از این درخت جنگلی در کلیه جنگل های نقاط معتدل رشد می کنند اما دو گونه  C.laxiflora و یا ممرز ژاپنی C.turczaninowii یا ممرز کره ای واریته هایی هستند که در بونسای تجارتی کاربرد دارند. بیضی دندانه دار هستند و آرایش رگبرگ ها در آنها از هر برگ به برگ دیگر متغیر است. خصوصاً در پاییز با عبور نور از برگ های طلایی تصاویر بدیع و زیبایی خلق می کنند. رنگ تنه بسیار زیبا و خاکستری کم رنگ است که از طوقه تا انتها کاملاً خودنمایی می کند. نکته قابل توجه در این گیاه، شاخه های نسبتاً ترد آن است که باید درهنگام سیم کشی در جهت دادن به شاخه ها مواظبت کافی به عمل آید. تکثیر به وسیله قلمه و یا تهیه نهال ریشه دار از طریق خزانه سازمان جنگل ها امکان پذیر است.

محل نگهداری:از نقطه نظر توارثی ممرز گیاهی است که نسبت به نور شدید آفتاب مقاومت از خود نشان می دهد اما ازنظر عملی میزان جذب آب از ریشه جوابگوی دفع آب از طریق تعریق و تعرق برگ ها نیست که در نهایت منجر به چروکیده و خشک شدن حاشیه برگها می گردد که در گرما و کم آبی شدید ممکن است به خشک شدن برگ ها منجر گردد. تنها راه حل آن جابجا کردن گیاه و قرار ندادن در آفتاب از پیش از ظهر تا غروب است. در زمستان گیاه را به راحتی می توان در محیط باز و بدون هیچ دغدغه ای قرارداد، اما درجه حرارت نباید به کمتر از ۷ درجه زیر صفر نزول کند. در صورت سردتر شدن هوا آن را به محل پوشیده ای نظیر پارکینگ یا امثال آن منتقل کنید. بردن گیاه در این حالت به اتاق مسکونی یا هر جای دیگر با درجه حرارت با لای ۵ درجه سانتی گراد باعث شکستن خواب و بیداری بی موقع گیاه می گردد.

تعویض گلدان:هر دوسال یک بار در بهار و زمانی که جوانه ها شروع به باد کردن نمودند هنگام تعویض گلدان است.  مخلوط استاندارد خاک بهترین نوع خاک است اما اگر خاک آکاداما استفاده می گردد باید نهایت دقت را در آبیاری به عمل آورید چون
خشک شدن خاک در این حالت بیشتر اتفاق می افتد.

هرس:در هر زمان بین خزان شدن برگ ها تا بهار می توانید هرس را شروع کنید. در اواسط تابستان نیز شاخه های فراوان و درهم رفته هرس می گردند تا علاوه بر نفوذ نور بیشتر به وسط گیاه شاخه هایی هم برای جایگزینی با شاخه های دیگر تولید گردند.

سربرداری:به محض اینکه شاخه دارای دو جفت برگ گردید جفت بالایی یا همان جوانه های انتهایی ظریف را با ناخن قطع کنید.

آبیاری :از معدود گیاهان بونسایی است که به علت اهمیت وجود مقدار زیاد آب در خاک در زمستان هم باید محیط ریشه مرطوب نگه داشته شود. در تابستان اجازه ندهید خاک خشک شود.

تغذیه: مواد غذایی متعادل با میزان ازت پایین از اوایل بهار تا اواخر تابستان استفاده می گردند. در پاییز مواد غذایی باید فاقد ازت باشند درغیر این صورت شاخه ها علفی و آبدار و نازک باقی می مانند که در برابر نور خورشید در سال آینده مقاومتی از خود نشان نخواهند داد.

هشدار !!:نور شدید خورشید و بادهای خشک برای این گیاه مضر است و برگ ها و به طور کلی اندام هوایی گیاه را در معرض خشک شدن قرار می دهد. خصوصاً اینکه گلدان سطحی و عمق آن کمتر باشد.