تاتوره زینتی


نام علمی : Datura metel
نام انگلیسی : Devil’s trumpet
خانواده : بادنجانیان (Solanaceae)

گل های درشت تاتوره زینتی، اگر نزدیک آلاچیق و نشیمن باغ کاشته و پرورده شوند غیر از زیبایی چشم نوازشان، با رایحه دلپذیر و رنگ های ملایم به این فضاها آرامش می بخشند.تاتوره زینتی در مناطق گرمسیری گیاهی چند ساله است ولی در مناطق معتدل و سرد به عنوان گیاهی یک ساله کاشت می شود. ساقه های علفی تاتوره زینتی در یک فصل رشد، به حدود ۱۲۰-۹۰ سانتی متر ارتفاع می رسد و گسترش عرضی آن نزدیک به یک متر است.

این گیاه با اینکه ظاهرش نشان نمی دهد در مقابل باد و هوای بارانی مقاوم است و تمایل زیادی به گستردگی و پهن شدن بر روی زمین دارد.این گیاه گل های بزرگ، بوقی شکل و به شدت عطرآلود دارد و به دلیل عطرشان برای پاسیوها، گلخانه ها، نزدیک به آلاچیق ها و گلجاهایی که بوی خوشایندشان به مشام برسد مناسب هستند. رنگ گل ها متنوع تر از دیگر گونه های Datura و به رنگ های زرد کم رنگ، بنفش، سفید یا سفید با لبه های بنفش است.

این گل ها حدود ۲۰ سانتیمتر طول دارند و عرض گل گشوده ۱۵-۱۰ سانتیمتر است. گلدهی از اوایل تابستان شروع و تا سرد شدن هوا در پاییز ادامه دارد. گل این گیاه زنبورها، پروانه ها و پرندگان را به خود جذب می کند.گل ها بر تنه شِبهِ درخت گیاه که برگ هایی به رنگ آبی مایل به خاکستری دارد می رویند.ارقام زیادی از این گیاه تولید شده که هم گلبرگ ها دو ردیفه هستند و هم معطرند.

رقم Ballerina با رنگ های بنفش، زرد و سفید و رقم Blackcurrant Swirl با رنگی نقره ای-بنفش از معروف ترین ارقام تولید شده آن است.اجزای گل بوقی در صورت بلعیده شدن سمی هستند.گل خیلی شبیه D. metel است و ممکن است با هم اشتباه گرفته شوند، ولی D. metel برگ های تقریباً صاف و بدون کرک دارد و میوه های آن گره دار هستند در حالیکه تمام بخش های گیاه پوشیده از کرک هستند و میوه ای خاردار دارد.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : نسبت به خشکی مقاوم است. ولی برای گلدهی بیشتر آبیاری منظم در حد متوسط لازم است. از آبیاری سنگین خودداری شود
خاک : این گیاه خود را با انواع خاک ها تطبیق می دهد. بهترین عملکرد آن در خاک های غنی و هوموسی است که دارای زهکش خوب باشد.
نور : برای گلدهی خوب به آفتاب کامل نیاز دارد ولی در نیم سایه هم به خوبی رشد می کند.دما:این گیاه در مناطق گرم به خوبی رشد می کند و گیاهی چند ساله به حساب می آید ولی در مناطق معتدله و سرد به عنوان گیاه یک ساله کاشت می شود.
تکثیر : از طریق کاشت بذر می توان به آسانی این گیاه را تکثیر کرد. بذر ها را میتوان با شکافتن غلاف هایی که به گیاه خشک میشود؛ جمع آوری کرد.