جعفری گل درشت


نام علمی : Tagetes erecta
نام انگلیسی : Mexican marigold ,Big marigold ,African marigold
خانواده : گل ستارگان (Asteraceae)

جعفری مکزیکی با گل های درشت زیبا، چنان که از نامش پیداست بومی مکزیک و گیاهی یکساله یا چند ساله است که رشدی سریع دارد و شکل بوته فشرده می باشد.این گیاه قد بلند است و ارتفاع آن بین ۱۲۰-۵۰ سانتیمتر است و گستردگی آن به ۶۰ سانتیمتر می رسد.برگ های ظریف پر مانند آن خوشبو است. حاشیه برگچه ها دندانه دار و شکل آن سر نیزه ای است.

گل های آن درشت است و قطر آن به ۱۰ سانتیمتر هم می رسد. رنگ گل ها، نارنجی، زرد ، زرد روشن، زرد- نارنجی و سفید است.شروع گلدهی جعفری در فصل تابستان است و تا زمانی که هوا سرد شود (بسته به منطقه ممکن است پاییز باشد یا زمستان) می تواند گل دهد. گل جعفری گیاهی روز کوتاه است و هر چه به انتهای تابستان نزدیک تر می شویم گل دهی آن بهتر می شود. محل کاشت آن در باغچه (شمال، جنوب و…) و میزان نوری که هر روز دریافت می کند در بلندی ارتفاع گیاه تاثیر دارد.با سربرداری گل های خشکیده، می توان طول زمان گلدهی را افزایش داد.گل جعفری() و “جعفری گل درشت” (جعفری مکزیکی)بسیار شبیه هم می باشند.

ولی گل جعفری نسبت به جعفری گل درشت، بوته ای کوتاه تر دارد، گل های کوچکتر و بیشتری می دهد، زمان گلدهی طولانی تری دارد و در برابر رطوبت خاک بیشتر مقاوم است.از ترکیب گل جعفری(جعفری فرانسوی) و جعفری گل درشت(جعفری مکزیکی) گیاهانی تولید شده که گل های بزرگی دارند و ارتفاع آن کوتاه است.**این گیاه را در کنار حبوبات نکارید.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد و همچنین سطح خاک نباید رطوبت خود را از دست بدهد
دما : این گیاه در مناطقی که دمای زمستان آن بین 4 درجه تا منفی 7 درجه باشد می تواند زنده بماند و به عنوان گیاهی چند ساله باقی بماند. برای زمستان گذرانی باید ساقه های گیاه را تا نیم سانتیمتری زمین قطع کرد.گرم شدن زیاد هوا در تابستان باعث گل ندادن یا کاهش گل دهی گیاه می شود.ت
خاک : زهکش خاک برای این گیاه بسیار مهم است و به خاکی که آب اضافی را در خود نگه ندارد، نیاز دارد. بنابراین ترکیبی از خاک برگ+خاک معمولی+کود پوسیده گاوی می توان استفاده کرد.
نور : به آفتاب کامل نیاز دارد و حداقل باید 6 ساعت در روز نور مستقیم آفتاب را دریافت کند. نور کم باعث عدم گلدهی و یا کوچک شدن غنچه ها می شود.در مناطق گرم بهتر است گیاه در در مکانی کاشته شود که سایه بعد از ظهر را داشته باشد.
تکثیر : کاشت بذر راه اصلی تکثیر گیاه است. بذر ها را می توان بعد از آخرین سرمای بهاره در بستر اصلی کاشت. یا با کاشت بذر ها 8-6 هفته قبل از بهار در گلخانه، و انتقال آن به بستر اصلی شاهد گلدهی سریع تر گیاه باشیم.