ختمی الوان


نام علمی : Hibiscus mutabilis
نام انگلیسی : Confederate rose, Cotton rosemallow
خانواده :  تیره ختمی Malvaceae

در چین باستان بانوان زیبا را به گل های ختمی الوان تشبیه می کرده اند و این به این دلیل است که غیر از کاربردهای دارویی، این گل های زیبا بیننده را به هیجان می آورند. گل های درشت آن، صبح سفید یا صورتی خیلی ملایم هستند، تا بعد از ظهر به تدریج صورتی می شوند و غروب همان روز به قرمزی می زنند. دما و تغییرات آن در طول روز عامل مهمی در این تغییر رنگ است؛ مثلاً اگر گل های سفید را جایی سرد مثل یخچال بگذاریم سفید می مانند و اگر به محل گرم تر انتقالشان دهیم به تدریج صورتی می شوند. گل های قرمز چند روزی بر شاخه می مانند تا برسند.

فصل گل، تابستان تا پاییز است.در میان درختچه ها، می توان گفت درشت ترین گل ها متعلق به ختمی الوان است. گل های آن عمر کوتاه دارند اما چندین گل به تعداد چشمگیری همزمان بر شاخه ها می رویند. در برخی هیبریدهای ختمی الوان قطر گل به ۳۰ سانتیمتر هم می رسد اما بطور معمول گل ها ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر قطر دارند و جفتی یا تکی بر شاخه می رویند. گل های تکی به شکل فنجان هستند. رنگ گل ها سفید، صورتی ملایم، سرخابی مثل رقم Moy grande، و قرمز روشن هستند و رقمی از این جنس که نام Rubra بر خود دارد گل هایش به رنگ قرمز آتشین در می آیند.سرعت رشد این درختچه سریع است و اگر ختمی الوان از یخ زدگی محافظت شود، می تواند به ۴٫۵ الی ۵٫۵ متر هم برسد. اما درختچه ای که می خواهید پر گل و چشم گیر باشد نباید بیش از ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر ارتفاع بگیرد.برگ های آن تخم مرغی شکل به عرض ۲۰-۱۰ سانتیمتر و دارای ۵-۳ لوب است.این گیاه در استان های مازندران و گیلان دیده می شود.

برگ ها و گل های ختمی الوان مصارف دارویی بسیار دارند و به عنوان ملین یا خنک کننده یا تسکین گلودرد یا… و برای فواید آن در دوره بارداری به مصرف می رسند.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : آبیاری منظم که رطوبت خاک را حفظ کند فوق العاده مطلوب است.
دما : کاشت این گیاه اغلب در مناطق گرم و مرطوب یا شبه گرم و مرطوب است. این گیاه یخبندان تا منفی 15 درجه را تحمل می کند.
خاک : ایده آل آن خاکی غنی است که خوب زهکشی شده باشد. ولی با بیشتر خاک ها هم سازگاری دارد.
نور : ایده آل آن روزی ۸-۶ ساعت نور مستقیم آفتاب است. البته نیم سایه را هم تحمل می کند.
تکثیر : می توان از طریق بذر آن را تکثیر کرد. گیاهی که بذر آن را اوایل بهار بکارید همان سال به گل می نشیند.روش دیگر استفاده از قلمه نیمه چوبی است.