درخت آزاد


نام علمی : Zelkova serrata
نام انگلیسی : Japanese Zelkova

درختی بزرگ با تاج کروی دارای شاخه های بزرگ و گسترده که از نزدیکی سطح زمین می رویند. برگ های زیبا و متراکم آن شبیه نارون هستند و در پائیز، هنگامی که به رنگ قرمز تیره خوشرنگ یا قرمز/زرد کدر در می آیند، منظره زیبا و آرامی را به وجود می آورند. این درخت را می توان به راحتی به عنوان سایه انداز، درخت خیابانی یا تکدرخت چمنزار مناسب است. نگهداری آن بسیار آسان است و سازگاری آب و هوایی گسترده ای دارد.

جنبه های زیبایی: حالت رشد، رنگ آمیزی پائیزی (قرمز- زرد تا قرمز تیره) زیبایی بخش زمستانی.

کاربرد: سایه انداز، خیابان، سطوح چمن، پرچین، بادشکن

خصوصیات گیاهی:

ارتفاع: ۱۵- ۲۷ متر

قطر تاج پوششی: ۱۵- ۲۷ متر درختی است متراکم، با تاج کروی عریض، دارای تنه کوتاه که از چندین ساقه بالا رونده تشکیل می شود. شاخه های آن ظریف و گسترده اند. پوست تنه، قهوه ای تیره و فلسی است.

برگ: برگ های این گیاه ساده، متناوب و دندانه دار و بر دونوعند: آن هایی که بر روی شاخه های نر عقیم می رویند،۱۰-۱۵سانتیمتر درازا و۵-۹ سانتیمتر پهنا دارند،آنهایی که بر روی شاخه های میوه دهنده می رویند،۵-۷٫۵ سانتیمتر درازا و۳-۲ سنتیمتر پهنا دارند. در سطح فوقانی به رنگ سبز تیره و خشن بوده، در سطح زیرین تقریباً صاف هستند و در پائیز برنگ قرمز/زرد تا قرمز تیره در می آیند.

گل: فاقد ارزش زینتی است.

میوه: فاقد ارزش زینتی است.

سیستم ریشه ای: سطحی

سرعت رشد: سریع

نیازمندی های محیطی

هرس: هر چند وقت یکبار،برای شکل دادن، هرس نمائید. زمان: پائیز

تغذیه: تغذیه خاصی لازم نیست.

آفات و بیماری ها: حلزون: در تابستان با مالاتیون یا یک امولسیون روغنی سم پاشی نموده، و در صورت نیاز،این کار را تکرار نمایید. در زمستان با سم روغنی سم پاشی کنید.

آبیاری : رطوبت خاصی لازم نیست.
دما : با گرما، سرما سازگار است، در ارتفاعات تا 1200 متر رشد می کند.
خاک : انواع خاک ها حتی خاک های قلیایی و همچنین خشکسالی را تحمل می نماید. تابش مستقیم آفتاب و باد را تحمل می کند.