سدر لبنانی


نام علمی : Cedrus libani

نام انگلیسی : Lebanon cedar

درختی است بسیار بزرگ و هرمی شکل با حالت رشد باز، دارای شاخه هایی که با الگوهای منظم و دقیق آرایش یافته اند. این درختان معمولاً در جوانی بسیار ظریف و باریک بوده، ظاهر آنها به طور گمراه کننده ای شکننده است، احتمالاً به همین دلیل نیز اندازه نهایی درخت دست کم گرفته شده و معمولاً در باغ های کوچک کاشته می شود که امکان رشد کامل برای آن وجود ندارند.

سدر لبنان Cedrus libani آنقدر شبیه به Cedrus atlantica است که برای یک فرد عادی تمایز این دو مشکل است. هر دو دارای نیازهای پروروشی و طبیعی یکسان بوده، به مقاصد مشابه در طراحی فضای سبز به کار می روند. سدر لبنانی تنها زمانی که به سن چند صد سالگی برسد، تولید طرح های زیبای معروفی را می کند که در نقاشی ها و طرح های رسم شده از آن دیده می شوند. بومی لبنان است و نقش آن در پرچم ملی لبنان به عنوان نماد ایستادگی است.

درختی است هرمی شکل، گسترده و منظم دارای حالت رشد باز و شاخه های افراشته و افقی. انتهای شاخه اصلی متراکم است. پوست تنه خشن و به رنگ قهوه ای تیره است.

خصوصیات گیاهی

جنبه های زیبایی: حالت رشد، برگ

کاربرد: چمنزار، تک درخت

ارتفاع: ۹- ۴۰ متر

قطر تاج پوششی: ۹- ۱۸ متر

برگ: به رنگ سبز مایل به آبی، کوتاه و سوزنی شکل به طول ۲-۲٫۵ سانتیمتر هستند.

میوه: مخروط هایی به طول ۵ الی ۷٫۵ سانتیمتر که مسطح یا در قسمت فوقانی مقعر هستند. دو سال طول می کشد تا به بلوغ برسند.

سیستم ریشه ای: عمقی سرعت رشد: بسیار کند

نیازمندی های محیطی

هرس: نیازی به هرس ندارد.

تغذیه: تغذیه خاصی لازم نیست.

آفات و بیماری ها: نسبتاً عاری از هر دو است.

آبیاری : ماهانه یک بار آبیاری عمقی نمائید. زهکش خوب ضروری است.
دما : گرما و سرما و حتی انجماد طولانی مدت را تحمل می نماید.
خاک : خاک لومی یا رسی با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. خاک های مردابی را تحمل نمی کند. تابش مستقیم آفتاب و باد را تحمل می کند.