سوسن بارانی


نام علمی : Habranthus
نام انگلیسی : Rainflower
خانواده : نرگسیان (Amaryllidaceae)

دارای گونه های بسیاری است با گل های ظریف زیبا به رنگ های سفید، صورتی، زرد و حتی در گونه ای آبی. این گیاهان در موطن خود معمولاً بعد از بارش یک باران شدید، گل می دهند و به همین علت سوسن بارانی نام گرفته اند.دو گونه زینتی آن از دیگر گونه ها معروف تر است:H. roustus که به نام سوسن بارانی آرژانتین معروف است و دارای گل هایی به رنگ صورتی است و ارتفاع آن ۳۰-۱۵ و گستردگی آن ۱۵-۷ سانتیمتر است. زمان گلدهی آن اواسط تابستان است.

H.tubispathus با نام سوسن بارانی مسی شناخته می شود و رنگ گل های آن زرد براق است. ارتفاع آن به ۴۵ سانتیمتر می رسد و زمان گلدهی آن اواخر بهار تا اوایل تابستان است.جنس هابرانتوس (Habranthus) بسیار شبیه جنس Zephyranthes است و نام انگلیسی هر دو Rainflower (سوسن باران یا سوسن بارانی) نام دارد. برای تفکیک این دو جنس متفاوت که ظاهری بسیار مشابه دارند، به جنس Habranthus سوسن بارانی و به جنس Zephyranthes سوسن باران نام نهاده شده و نکته هایی برای شناخت آنها در زیر می آید:گل های هر دو گیاه رو به بالا هستند ولی گلبرگ های Habranthus غالباً هم پوشانی دارند و لبه های آنها روی هم قرار می گیرد، همچنین اغلب پرچم های این گل در چهار اندازه مختلف هستند و همچنین شکل گل ها نامنظم است.

اما درباره Zephyranthes باید گفت که معمولاً گلبرگ ها از مرکز گل از یکدیگر مجزا هستند، سه پرچم کوتاه هم اندازه و سه پرچم بلند هم اندازه دارد و گل ها تقریباً ستاره شکل هستند.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : زمانی که پیازها کاشته می شود خاک آبیاری می شود تا با افزایش رطوبت خاک، رشد پیاز تحریک شود. برگ ها حدود 3-2 هفته بعد از کاشت ظاهر می شوند. از زمان رشد برگ ها تا فرا رسیدن زمان گلدهی بهتر است گیاه را زمانی آبیاری کرد که سطح خاک تا حدودی خشک شده باشد. نزدیک به زمان گلدهی باید آبیاری را افزایش داد. بعد از گل دهی گیاه را زمانی آبیاری کنید که سطح خاک تا حدودی خشک شده باشد.در برخی از گونه های این گیاه لازم است 2-1 ماه در شرایط خشک به سر برند تا مجدداً برای گلدهی و رشد در سال بعد آماده شوند.
دما : در مناطقی که در فصل سرما، دما سردتر از منفی 12 درجه می شود بهتر است که پیاز ها را از خاک درآورد و در محیطی گرم تر نگهداری کرد. در فصل تابستان مناطق گرم، گیاه را از تابش آفتاب بعدازظهر محفوظ کنید.
خاک : این گیاه خاکی کمی اسیدی و ارگانیک را دوست دارد و وجود خاکی با زهکش خوب برای آن لازم است. بنابراین می توان از مخلوط خاک برگ+شن+پیت موس ویا کوکوپیت+پرلایت +پیت موس برای کاشت پیازها استفاده کرد.
نور : به مکان هایی با نور مستقیم آفتاب یا آفتاب-سایه نیاز دارند. وجود نور حتی بعد از گل دهی برای غذاسازی برگ ها و در نتیجه رشد پیازها در زیر زمین و تولید پیازچه ها ضروری است.
تکثیر : با تقسیم پیاز های این گیاه می توان گیاهان دیگری بدست آورد.کاشت بذر این گیاهان نیز ساده است و تکثیر به این طریق نیز رایج است.