سوسن سرخ


نام علمی : Haemanthus multiflorus, Scadoxus multiflorus
نام انگلیسی : Football Lily, African Blood Lily
خانواده : نرگسیان (Amaryllidaceae)

گل های توپی و قرمزِ روشنِ سوسن سرخ چنان شور و انرژی ای از خود صادر می کنند که بی اعتنایی بهشان محال است. زادگاه این گیاه پیازی زیبا، یمن و مناطق استوایی افریقا و جنوب افریقا است.سوسن سرخ یا خونی سه زیرگونه دارد: multiflorus ,katherinae و longitubus .

اندازه قطر گل آذین یا ارتفاع گیاه و حتی شکل برگ ها در این زیر گونه ها اندکی با هم متفاوت است. ارتفاع گیاه بسته به زیرگونه، بین ۱۲۰-۶۵ سانتیمتر است. زیرگونه کاترینه (katherinae) نسبت به بقیه، گیاهی بلند تر با گل آذین بزرگ تر است.گل آذین به شکل یک توپ بزرگ قرمز رنگ است با چند صد گل بر روی آن. گل ها بسیار ظریف و لوله ای شکل با گلبرگ کشیده، به رنگ قرمز روشن هستند.

برگ های آن در دو ردیف و به صورت متقابل می رویند.برگ ها بیضی شکل و کشیده اند و به رنگ سبز روشن هستند.هر پیاز، ۷-۶ برگ و یک گل آذین در یک فصل گلدهی تولید می کند. فصل گلدهی تابستان است و گل ها جاذب پروانه ها هستند.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : در فصل رشد احتیاج به آبیاری منظم در حد متوسط دارد. با نزدیک شدن به فصل سرما، آبیاری را باید کاهش داد.
دما : این گیاه تحمل سرما را ندارد. برای زمستان گذرانی، پیاز های این گیاه را همانند گل کوکب قبل از یخبندان از خاک بیرون آورده و در مکانی که دمای آن بیش از 5 درجه باشد نگه داری کنید.
خاک : به خاکی با زهکشی عالی نیاز دارد. خاکی غنی و آلی ایده آل آن است.
نور : در مکان های آفتابی تا نیم سایه به خوبی رشد می کند.
تکثیر : با تقسیم پیازها می توان گیاهان جدیدی بدست آورد.