سیب گل


نام علمی : Malus Crabapples
نام انگلیسی : Crabapples

چند گیاه پر ارزش زینتی از دو رگ گیری و تکثیر این گیاه به دست آمده است. برای مثال انواع درختان با فرم های افراشته، گسترده، مجنون و ستونی و گل های صورتی تا قرمز و برگ هایی با رنگ ها و اندازه های مختلف به بازار عرضه شده است. در بعضی از واریته ها، میوه ها در پائیز به رنگ نارنجی و زرد خودنمایی کرده و گاهی نیز تا اواسط زمستان بر درخت باقی می مانند.

معمولاً درختی است با تاج بیضوی و چند تنه با شاخه های درهم پیچیده (شاخه ها از نزدیک زمین روی تنه می روید). انواع فرم ستونی و مجنون این درخت نیز وجود دارد.

خصوصیات گیاهی

جنبه های زیبایی: گل، برگ، حالت رشد

کاربرد: حواشی خیابان، بر سطح چمن، پرچین، تک درخت و پاسیو

ارتفاع: ۴ تا ۱۰ متر

قطر تاج پوششی: ۷ تا ۱۰ متر

برگ: ساده ومتناوب، دارای دندانه های ریز به طول ۵تا۱۰سانتیمتر وبه شکل تخم مرغی یا بیضوی هستند. رنگ برگ ها درواریته های مختلف از سبز یا تیره تا قرمز وبنفش است.

گل: غالباً معطر، صورتی کم رنگ تا تیره قرمز به پهنای ۴ تا ۵ سانتیمتر که در زمان شکوفایی، فروردین و اردیبهشت تمام سطح درخت را می پوشاند.

میوه: سیب های کوچک گوشتی و ترش و غیر خوراکی به رنگ های زرد، نارنجی یا قرمز در پائیز تا زمستان روی درخت دیده می شود. میوه ها ارزش زینتی ندارند.

سیستم ریشه: عمیق تا متوسط

سرعت رشد: متوسط

نیازمندی های محیطی

هرس: در زمان نیاز فقط برای شکل دادن هرس کنید. زمان، پس از گل دهی اردیبهشت تا اوائل خرداد.

تغذیه: سالانه در پائیز کود دامی داده شود.

آفات و بیماری: اگر در اردیبهشت، خرداد یا تیر حشرات چوب خوار به درخت حمله کردند، با سم های روغنی سم پاشی شود. حلزون، در تابستان با محلول مالاتیون سم پاشی شود.

آبیاری : ماهانه یک بار آبیاری عمیق شود.
دما : گرما و سرما را تحمل می کند. سازش پذیری زیادی دارد.
خاک : انواع خاک را تحمل می کند. خاک لومی شنی غنی و مرطوب با زهکش خوب را ترجیح می دهد.
نور : نور مستقیم خورشید و شرایط ساحلی را تحمل می کند.