شمشاد ژاپنی (آکوبا)


نام علمی : Aucuba japonica
نام انگلیسی : Spotted laurel, Japanese laurel, Japanese aucuba
خانواده : (Garryaceae)

شمشاد ژاپنی (آکوبا)آفتابِ کم جانِ فصل های سرد، نور و حرارت را از باغچه دریغ می کند ولی گیاهان همیشه سبزی مثل آکوبا با میوه های سرخش در فصل پاییز، امیدهای باغچه را برای سرسبزیِ دوباره زنده نگه می دارند. شمشاد ژاپنی نه فقط خزان ندارد، برخی ارقامش با کک و مک های زرد درخشان نور گرم آفتاب را هم تداعی می کنند.

زادگاه این گیاه همیشه سبز زیبا، چین، تایوان . جنوب ژاپن است ولی به خاطر سازگاری به انواع آب و هوا ها و مقاومت به سرما و شوری خاک، در کنار همیشه سبز بودن آن؛ امروزه آن را در بیشتر نقاط جهان می توان دید. ارتفاع این گیاه بوته ای، به ۳ متر و گستردگی آن به ۲ متر خواهد رسید. همچنین سایه دوست بودن آن باعث می شود نگهداری آن در آپارتمان هم هواداران خودش را داشته باشد؛ و در گلدان ارتفاع گیاه تا یک متر خواهد رسید.
برگ هایی به طول ۸-۵ سانتیمتر و پهنایی بین ۵-۲ سانتیمتر دارد. برگ برخی از انواع این گیاه به رنگ سبز ساده است و در برخی انواع محبوب تر، لکه های زرد رنگ بر روی پهنه برگ وجود دارد. این شکل خاص برگ ها است که بسیار مورد توجه قرار گرفته و آن را تبدیل به گیاهی جذاب و زیبا کرده است.

نکته جالب در مورد این گیاه این است که این گیاهان نر و ماده دارند و گیاهی که نر است گل های نر تولید می کند و گیاهی که ماده است گل های ماده بر روی آن شکوفا می شود. گل ها ۸-۴ میلیمتر قطر دارند و چهار عدد گلبرگ ارغوانی رنگ دارند و ۳۰-۱۰ عدد از آن ها در گل آذین شکوفا می شوند. کاشت گیاه ماده و نر در کنار هم باعث تولید میوه هایی به رنگ قرمز در فصل پاییز می شود.این گیاه نسبت به هوای آلوده شهری مقاوم است. باید توجه داشت که قسمت های مختلف این گیاه سمی است و خوردن آن باعث مسمومیت می شود.

نیازمندی های محیطی

هرس: با سرزنی و هرس به راحتی می توان این گیاه را به اندازه و فرم مورد نظر حالت داد. بهتر است این کار در اوایل بهار انجام شود. همچنین برای اینکه گیاه بیشتر به شکل بوته رشد کند می توان ساقه ها را سرزنی کرد تا رشد شاخه های جانبی تحریک شود.گاهی در ارقام ابلق این گیاه که برگ های رنگین دارند شاخه هایی بوجود می آید که برگ های سبز ساده دارند این شاخه ها را جدا کنید.

آبیاری : مرطوب نگه داشتن بستر خاک گیاه، به رشد سریع و شادابی گیاه کمک می کند. با این وجود گیاهان چند ساله کاشته شده در خاک که به خوبی استقرار یافته اند مقاومت بالایی در مقابل کم آبی دارند. به یاد داشته باشید گیاهان کاشته شده در گلدان مقاومت کمتری نسبت به خشکی کشیدن دارند. همچنین از غرقابی کردن این گیاه بپرهیزید.در فصول سرد آبیاری را باید کاهش داد. آبیاری بیش از اندازه بخصوص در طی روزهای سرد و مرطوب زمستانه موجب سیاه شدن برگ ها و حتی شاخه ها می شود. اگر این مشکل پیش امد گیاه را آب ندهید تا بستر کاشت تا حدودی خشک شود.
دما : این گیاه در بازه دمایی 18-7 درجه سانتیگراد به خوبی رشد می کند و این گیاه به راحتی تا منفی 15 درجه سانتیگراد را هم تحمل می کند. حتی ارقامی از این گیاه تا منفی 23 درجه را هم تحمل می کنند.گیاهان گلدانی را در داخل خانه در نزدیکی منابع تولید گرما همانند گاز آشپزخانه، پکیج، بخاری یا شوفاژ قرار ندهید و در روزهای گرم تابستان نیز از پنجره دور نگهدارید. در روزهای گرم حتما گلدان را در محلی خنک قرار دهید. دمای گرم محیط باعث ظهور لکه های سوخته و سیاه رنگ بر روی برگ ها می شود.
خاک : در یک خاک غنی با زهکش خوب می تواند رشدی سریع تر داشته باشد. با این وجود این گیاه نسبت به فقر غذایی خاک مقاوم است. همچنین در خاک های رسی هم به خوبی رشد می کند. ترکیبی از شن و خاک برگ و خاک رس بستری مناسب برای این گیاه است.
نور : این گیاه به خوبی در مکانی نیم سایه یا سایه کامل رشد می کند و این سایه موجب رشد انبوه گیاه می شود. ایده آل آن، مکانی سایه روشن و پر نور است. هر چند اشعه های ملایم آفتاب در صبحگاه ضرری برای گیاه ندارند اما تابش نور مستقیم آفتاب در مواقع دیگر بخصوص در طی روزهای گرم تابستان و یا عصر هنگام در فصل زمستان موجب سوختن و سیاه شدن برگ ها می شود و برگ های جوان به این مسئله حساس تر هستند.
تکثیر : با تهیه قلمه هایی به طول 20-15 سانتیمتر از انتهای شاخه های جوان حاصل از رشد فصل جاری در بهار یا تابستان؛ و کاشت آن در مخلوطی سبک، به راحتی می توان این گیاه را تکثیر کرد.