شمعدانی


نام علمی : Pelargonium × hortorum
نام انگلیسی : zonal geranium
خانواده : جرانیاسه Geraniaceae

شمعدانی شمعدانی در حدود ۲۰۰ گونه دارد که می توان آنها را به دو دسته وحشی و زینتی تقسیم کرد. اغلب شمعدانی هایی که امروزه کاشته می شوند نتیجه تولید کولتیوارها و دو رگه (هیبرید)گیری های بیشماری هستند که از ۲۰ گونه زینتی جنس شمعدانی از قرن ۱۷ میلادی تا به امروز انجام شده است. نام گذاری جدید نسبت به قدیم تا حدود زیادی تغییر کرده و این هزاران هیبرید و کولتیوار را بر اساس خصوصیاتی همچون عادت رشد شاخسار، شکل و رنگ برگسار، معطر بودن برگسار و … در تعدادی گروه اصلی قرار داده اند.یکی از این گروه های اصلی، هیبرید (Xhortorrum) است. اجداد این هیبرید (P.inquinans) و ( P.zonale) هستند.شاخسار علفی و آبدار این گروه از شمعدانی ها که چندساله نیز هستند معمولاً به شکل مستقیم رشد می کند و گل هایی ساده (۵ عدد گلبرگ) و یا با تعداد گلبرگ بیشتر دارند. برگ برخی از شمعدانی های این گروه جذاب و زیبا است.گونه زونال (Zonal) به ۳ دسته تقسیم می گردد:۱- شمعدانی های هوای آزاد: که در هوای آزاد به راحتی به گل می نشینند. نمونه عالی دسته، واریته پائول کرامپل Paul crampel است.۲- شمعدانی های گلخانه: که در هوای آزاد به راحتی به گل نمی نشینند و نیاز به کمی حرارت دارند.
۳- تریکالر (Tricolor) که به خاطر برگ های زیبایشان پرورش می یابند نه گل آنها. قدمت این گروه به ۱۶۰ سال پیش برمی گردد.این گیاهان را می توان در فضای باز و یا گلدان کاشت این گیاهان نیاز به آب و هوای نسبتاً سرد و خشک دارند و بهتر است پس از اتمام گل، هرس اساسی گردند. در طول زمستان پیش از اولین سرما، می توان گلدان شمعدانی را به خانه آورد و کنار پنجره روشنی که نور بخورد و در عین حال جای آن خنک باشد نگه داری کرد و میزان آبیاری آن را نیز کم کرد؛ یا اینکه گلدان را پیش از اولین سرما به محل تاریک خنکی انتقال داد تا فقط از سرمازدگی مصون بماند تا فصل گل برسد.:

نوع: چندساله که البته کاشت یکساله برای زیبایی و چشم نوازی گیاه توصیه می شود.

رنگ گل: قرمز سیر و روشن، صورتی، بنفش، گل بهی، سفید و نارنجی

فصل گل: آغاز فروردین تا پایان مردادماه

برگ: همیشه سبز نسبتاً گرد، با دندانه های نامرتب و پلیسه دار

ارتفاع: ۳۰ الی ۹۰ سانتیمتر

گستردگی: ۳۰ الی ۹۰ سانتیمتر

نیازمندی های محیطی

آفات و بیماری ها: شمعدانی در معرض لکه برگ و کپک خاکستری است. گیاهانی که در فضاهای داخلی نگهداری می شوند هم بیش از خارجی ها در معرض مگس سفید و شته قرار می گیرند. کرم ها ممکن است برگ ها را با جویدن سوراخ کنند.

آبیاری : آبیاری متوسط و مرتب. شمعدانی اصولاً تا حدودی خشکی بستر کاشت را تحمل می کند اما برای گلدهی خوب گیاه و عملکرد مناسب آن می بایست در طی فصل رشد (بهار و اوایل تابستان) بستر کاشت را مرطوب نگه داشت که البته این به معنی خیس و غرقابی شدن خاک نیست.
دما : رشد شمعدانی دمای 5-4 درجه سانتیگراد متوقف می شود و تا دمای 1-0 درجه زنده می مانند اما در 3-2 درجه زیر صفر دچار سرمازدگی می شوند و از بین خواهند رفت. عدم وجود تفاوت دمایی بین روز و شب یکی از دلایل عدم گلدهی این گیاه است.
خاک : خاک خوب زهکشی شده و غنی با PHخنثی متمایل به قلیایی، خاکی که خوب زهکشی نشده باشد منجر به پوسیدن ریشه می گردد.
نور : شمعدانی در طی روز حداقل باید 6 ساعت در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. شمعدانی های گروه زونال نسبت به گروه های دیگر شمعدانی نور و گرمای بیشتری را دوست دارند. تابش مستقیم خورشید در ماه های گرم و بالا رفتن دما باعث کاهش گلدهی می شود.
تکثیر : شمعدانی ها کلاً از طریق قلمه تکثیر می گردند، در حالی که استفاده از بذر منحصراً برای تولید کولتیوارهای تازه است. همه شمعدانی های مذکور اواخر بهار و اوایل تابستان به گل می نشینند.