فیلودندرون گوش گرگی


نام علمی : Philodendron erubescens
نام انگلیسی : Blushing Philodendron
خانواده : گل شیپوریان (Araceae)

فیلودندرون گوش گرگی (بالارونده)زیستگاه این فیلودندرون همانند بیشتر گونه های فیلودندرون، جنگل های استوایی است. این گیاه، گیاهی بالارونده است که در موطن خود می تواند تا ۱۸ متر از درختان بالا رود و در این حالت با ریشه های هوایی که دارد می تواند بدون ریشه های زمینی خود به زندگی ادامه دهد. طول برگ ها در محیط های مرطوب بین ۴۰-۲۰ سانتیمتر رشد می کند.در آپارتمان ارتفاع این گیاه به راحتی به ۲ متر می رسد.

برگ ها بیضی شکل و لبه آن ها بدون دندانه می باشد. سطح روی برگ ها معمولاً سبز براق است.رنگ برگ های ارقام جدید این گیاه متنوع تر است. که در عکس ها می توان دید.چند رقم معروف این گیاه زیبا به شرح زیر است:“Pink Princess” “Imperial Red” , “Burgundy” , “Gold”,

طریقه تهیه قیّم خزه دار: یک قطعه نی یا لوله پلاستیکی به قطر حداکثر دو سانتی متر و به ارتفاع نهایی گیاه، نخ پلاستیکی و مقداری خزه تهیه کنید.خزه ها را اطراف نی یا لوله پیچیده و با نخ ببندید. ارتفاع فیلودندرون پس از یکسال می تواند به حدود یک متر برسد و تغذیه ریشه های هوایی از خزه مرطوب تکیه گاه، از نیازهای اساسی است، ریشه های هوایی را هرگز قطع نکنید.

نیازمندی های محیطی:

آبیاری : خاک گلدان را همیشه مرطوب (نه غرقابی) نگه دارید.
دما : حداقل دمای مناسب برای رشد 15-13 درجه است. در زیر دمای 10 درجه گیاه آسیب دیده و حتی خشک می شود.
خاک : به خاکی سبک با زهکش خوب احتیاج دارد. ترکیب یک قسمت کمپوست + یک قسمت خاک لومی + دو قسمت پرلیت برای این گیاه مناسب است. هر 2-3 هفته با یک محلول رقیق از کود 5-10-5 می توان آن را تغذیه کرد.
نور : نور زیاد و غیر مستقیم باعث بالندگی آن می شود.
تکثیر : به دو روش خوابانیدن ساقه یا قلمه گیری می توان این گیاه را تکثیر کرد.در روش اول قسمتی از ساقه را بدون برگ کرده و درون خاک قرار می دهند تا ریشه دهد. پس از دو ماه که ساقه ها ریشه کرد آن را جدا کرده و در گلدانی دیگر می کارند.در قلمه گیری طولی از ساقه را که دو گره داشته باشد در بستر کاشت مناسب، در نور زیاد و غیر مستقیم می کاریم. دمای مناسب 25-20 درجه است.***این گونه از فیلودندرون احتیاج به تکیه گاه چوبی پوشیده از خزه دارد تا ریشه های هوایی گیاه در آن رشد کند، خزه های تکیه گاه باید به وسیله غبارپاشی یا آبیاری از بالا مرطوب نگه داشت.