لادن


نام علمی : Tropaeolum majus
نام انگلیسی : Garden nasturtium, Indian cress
خانواده : Tropaeolaceae

لادن به جنس Tropaelum و خانواده Tropaeolaceae تعلق دارد و بومی جنوب و مرکز آمریکا است.این گیاه یکساله با ظاهری متمایز و رشدی سریع دارای برگ هایی چرمی شکل گرد و یا بیضوی است که حاشیه ای تقریباً مواج و به قطر ۱۳-۵ سانتیمتر دارند و دمبرگ بلند آنها به میانۀ برگ متصل است. رنگ برگ ها سبز روشن تا سبز مایل به زرد، همراه با خطوطی از رنگی دیگر که بر روی پهنه برگ وجود دارند است. برگ ها خوردنی و دارای ویتامین c بسیار تا ده برابر کاهو هستند.

گل های این گیاه معمولاً پنج گلبرگ دارد و به قطر حدود ۵-۲٫۵ سانتیمتر است و به رنگ هایی همانند قرمز، صورتی، نارنجی، کرم، زرد. از این پنج گلبرگ، سه گلبرگ پایینی کمی از نظر ظاهری با دو گلبرگ بالایی متفاوت هستند. مشخصه گل لادن این است که محور گل از انتهای گل به آن نچسبیده است بلکه از وسط گلبرگ ها وارد گل شده و انتهای گلبرگ ها آزاد است. زمان گلدهی این گیاه از اواخر بهار تا نیمه های پاییز است.

نیازمندی های محیطی

آفات و بیماری ها: شته ها، کنه های تارعنکبوتی و شپشک ها می توانند مشکلاتی را برای این گیاه ایجاد کنند. در شرایط مرطوب و زهکش نامناسب خاک همراه با سایه بیش از اندازه محیط برخی بیماری های قارچی به خصوص سفیدک پودری و بیماری لکه برگی می تواند شیوع یابد.

آبیاری : آبیاری کم یا زیاد لادن مانع از گلدهی مناسب این گیاه خواهد شد. زمانی که سطح خاک رطوبت خود را تا حدود یک سانتیمتری عمق خاک از دست داد نسبت به آبیاری آن اقدام کنید.
دما : بهترین گلدهی را در دمای حدود 25 درجه دارد. هر مقدار که هوا گرم تر شود عمر گل ها نیز کوتاه تر می شود. در روزهای گرم تابستان گیاه را به مکانی منتقل کنید که در بعد از ظهر ها سایه داشته باشد.
خاک : شرایط خاک سبک با زهکش خوب مناسب این گیاه است و در خاک هایی که از نظر مواد غذایی فقیر است نیز رشد می کند و به خوبی گل می دهد. بهتر است در کود دهی این گیاه احتیاط کرد، چون ممکن است مانع گلدهی گیاه شود.
نور : لادن به مکانی آفتابی نیاز دارد و وجود نور مستقیم آفتاب برای 6-5 ساعت در طی روز به گلدهی آن کمک می کند. البته برخی از انواع آن در شرایط نیمه سایه و نیمه آفتاب نیز عملکرد خوبی نشان می دهند. این گیاه را می بایست از تابش نور شدید آفتاب در بعد از ظهرهای گرم تابستان محافظت کرد. اما وجود سایه بیش از اندازه و حذف نور مستقیم آفتاب منجر به بزرگ تر شدن برگ ها و کاهش تعداد گل ها خواهد شد.
تکثیر : گیاه لادن به آسانی توسط بذر تکثیر می شود. بذرها را باید زمانی که تازه هستند کاشت، در غیر اینصورت از توانایی جوانه زنی آنان (قوه نامیه) کاسته می شود. بذر لادن به درشتی یک نخود بوده، و برای کاشت آن کافی است آن را با دست و در عمق یک تا دو سانتیمتری خاک دفن نمود. بهتر است قبل از کاشت، بذر به مدت چندین ساعت در آب خیس گردد.گلدان حاوی بذر را می توان در مکانی با دمای 4 درجه سانتیگراد نگهداری کرد تا زمانی که دانه ها ظاهر شوند که معمولاً یک ماه طول می کشد و سپس گیاهان جوان را به تدریج به مکانی با دمای بیشترعادت داد. دمای بالا در زمان جوانه زنی بذرها می تواند جوانه زنی را با تأخیر مواجه کند و حتی جلوی آن را بگیرد.