ماه گل عطری


نام علمی : Ipomoea alba
نام انگلیسی : Moon flower, Moon vine fragrant
خانواده : Convolvulaceae

مبدأ: شمال آرژانتین، مکزیک و فلوریدا

نوع: در آب و هوای گرمسیری رونده چندساله که از ۵ تا ۳۰ متر قد می کشد، ولی در ایران با زمستان های سرد، به صورت یکساله پرورش داده می شود.

ارتفاع: ۳ الی ۴٫۵ متر برای گیاه یکساله

گسترش عرضی: ۹۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر

گل: بزرگ به قطر ۸ الی ۱۴ سانتیمتر، معطر، بسیار تماشایی و نیز جذاب برای شب پره ها

رنگ گل: سفید و ندرتاً صورتی ملایم

فصل گل: اوایل تیر تا اوایل آبان

برگ: به رنگ سبز تیره، به شکل قلب کامل یا دارای سه لوب به طول ۵ الی ۱۵ سانتی متر که ۵ الی ۲۰ سانتیمتر نیز دمبرگ دارند.

موارد استفاده: در ترکیب با دیگر گیاهان روی چفت ها و چینه ها و در سبد های آویز و گل جاها، نزدیک به نشیمن های شبانگاهی در فضای باز، به عنوان تک گیاه چشم گیر در منظر سازی شبانه

سطح نگهداری: آسانماه گل یکی از رمانتیک ترین گیاهانیست که می توان در باغچه کاشت. گیاهی که با گل های بزرگ اما بسیار ظریف به شکل شیپور، تندیس غروب های باغچه می شود. گل های سفید ِماه گل عطری عصرها با رفتن نور آفتاب به تدریج گشوده و با تابیدن آفتاب صبح روز بعد بسته می شوند. باز شدن گل ها با طلوع ماه یا شکل ظاهری آنها که شبیه ماه کامل است می تواند دلیل نام گذاری این گیاه به نام ماه گل باشد که با نام رایج انگلیسی آن نیز یکسان است. در روز های ابری ممکن است گل ها بیشتر باز بمانند، هوای خنک هم باعث دیرتر بسته روزهای ابری موجب تأخیر در بسته شدن گل ها در طول روز شود و همچنین هوای خنک که البته ممکن است با شکاف خوردن و پاره شدن این گل ظریف هم همراه شود. زمانی که گل ها باز هستند رایحه خوشی از آن ها پراکنده می شود. با کاشتن این گیاه در درون گلدانی بزرگ و هدایت کردن آن بر روی یک تکیه گاه یا تیرک می توان آن را به صورت درختچه آرایش داد. گل های سفید ِ ماه گل برای پشب پره ها جذاب هستند و شب پره ها به دلیل باز بودن این گل ها در شب می توانند گرده های این گیاه را پراکنده کنند.

نگهداری: ماه گل گیاهیست که به عنوان گیاه چندساله هم می تواند کاشته و همچنین با آب و هوای معمول ایران بهتر است به عنوان گیاهی یکساله در خاک مرطوب خوب زهکشی شده، زیر نور آفتاب پرورش داده شود. آن را باید به طور متوسط کود داد و آبیاری کرد هرچند که نسبت به گرما و کم آبی از خود مقاومت نشان می دهد. بذر این گیاه در صورت بلعیده شدن سمی است.

نیازمندی های محیطی

آفات و بیماری ها:آفت و بیماری خاصی ندارد.

آبیاری : متوسط و البته نسبت به خشکی مقاوم است.
خاک : خاک مرطوب خوب زهکشی شده
نور : آفتاب کامل
تکثیر : معمولاً از طریق بذر انجام می شود و قلمه ریشه و قلمه برگ نیز امکان پذیر است. بذر ماه گل دانه قهوه ای رنگ کوچکی است که در صورت بلعیده شدن سمی است. این دانه برای تحریک جوانه زنی باید با تیغ تیز شکاف داده شود و در طول شب پیش از کاشت خیسانده شود.بهتر است 6 تا 8 هفته پیش از آخرین خنکای بهار، بذر در فضای بسته کاشته شود. می توان با شروع فصل گرما، ماه گل را در فضای بیرون کاشت اما ممکن است گل دادن آن تا انتهای تابستان به طول انجامد. اما اگر ماه گل را در فضای سربسته کاشتید می توانید گیاه جوان آن را 1 یا 2 هفته پس از آغاز تابستان به محیط بیرون انتقال دهید و به محض انتقال به سرعت رشد خواهد کرد.دانه ها در پاییز قابل برداشت هستند، ولی توجه شود که فقط دانه های بالغی که کاملاً روی شاخه رسیده اند، ارزش برداشت دارند. در فصل سرد می توان به دشواری گیاه را به فضای سربسته انتقال داد ولی معمولاً ماه گل را هر بهار از نو می کارند.