محبوبه شب


نام علمی : Cestrum nocturnum
نام انگلیسی : Lady of the night, Night Blooming Jasmine, Queen of the Night
خانواده : بادنجانیان  (Solanaceae)

محبوبه شب سرِ شب های تابستان، عطر محبوبه شب در باغچه می پیچد و آنقدر دلپذیر و آرام بخش است که هوش از سرتان می برد. باغ و باغچه در تاریکی شب، لطفِ روز را ندارند ولی حضور محبوبه شب این کلیشه را بهم می ریزد.این گیاه، درختچه ای همیشه سبز است که البته در زادگاه خود تا ارتفاع ۴متر هم رشد می کند. زادگاه آن شمال شرقی خلیج مکزیک و جزایر آنتیل است. ارتفاع آن در صورت کاشت در گلجا، به کمی بیش از یک متر خواهد رسید.برگ های آن نازک و تخم مرغی–بیضی شکل با نوکی کوتاه است. طول برگ ها ۲۰-۶ سانتیمتر است و پهنایی بین ۵-۲ سانتیمتر دارند.

گل های لوله ای شکل آن سفید-سبز تا کرم رنگ هستند که در سراسر ساقه شکوفا شده و شب هنگام عطری قوی و شیرین را در هوا پراکنده می کنند. طول گل ها دو سانتیمتر و قطر آن ها تقریبا یک سانتیمتر است.شروع گلدهی بسته به دمای هوا از اواخر بهار یا اواسط تابستان شروع می شود و تا آغاز سرما ادامه می یابد.میوه آن سفید رنگ و کروی شکل است و پنج میلیمتر قطر دارد.قسمت های مختلف این گیاه سمی هستند. بهتر است پس از پایان گلدهی با یک هرس سبک، ساقه هایی را که خارج از شکل گیاه رشد کرده اند و یا شاخه های شکسته و آسیب دیده را حذف کرد.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : در صورتی که خاک زهکش خوبی دارد، مرتب آبیاری کنید به طوری که خاک کمی مرطوب بماند. خشکی کشیدن گیاه بخصوص در روزهای گرم موجب پژمردن و ریزش گل ها و برگهای جوان می شود.از غرقابی کردن گیاه یا آبیاری زیاد مخصوصا در خاکی که زهکش خوب ندارد، بپرهیزید.
دما : در مناطقی که یخبندان نداریم محبوبه شب، گیاهی همیشه سبز است. با سرد شدن هوا و نزدیک شدن به دمای صفر، برگ ها سیاه و پژمرده می شوند. برای زمستان گذرانی در چنین مناطقی، ساقه گیاه را تا نزدیکی سطح خاک باید قطع کرد. در صورتی که دمای هوا سردتر از منفی 10 درجه بشود، گیاه کاملاً خشک می شود.
خاک : بهترین رشد را در خاک های سبک و شنی دارد و به نمک خاک مقاوم نیست. اضافه کردن پرلیت، شن و خاک برگ به خاک معمولی، ترکیبی ایده آل برای آن می سازد. استفاده از کود های مخصوص گیاهان گل دار، باعث افزایش گلدهی می شود. مخصوصاً استفاده از کود هایی که نسبت فسفر آن بیشتر باشد. توجه داشته باشید که کود دهی زیاد به این گیاه باعث رشد شاخسار آن شده و گل دهی کاهش می یابد.
نور : بهترین گل دهی را زمانی دارد که در معرض نور مستقیم و کامل آفتاب باشد. در ماه های گرم یا مناطق خیلی گرم، مکانی که آفتاب صبح و سایه بعدازظهر را داشته باشد موجب تداوم گلدهی و شادابی گیاه می شود.
تکثیر : روش معمول تکثیر این گیاه تهیه قلمه هایی به طول حداقل 10 سانتیمتر پس از گلدهی گیاه و کاشت آن در بستری سبک است.استفاده از بذر گیاه یا خوابانیدن هوایی، راه های دیگر تکثیر محبوبه شب است.