موز قرمز


نام علمی : Ensete ventricosum
نام انگلیسی : Red banana, Abyssinian banana
خانواده : موز سانان  (Musaceae)

این گیاه زینتی همیشه سبز، شبیه گیاه موز و هم خانواده آن است. موزهای خوشمزه نمی دهد ولی برگ هایش با رگه های مسی-سرخ و محل اتصال سرخشان با ساقه، هر بیننده ای را با زیبایی خود جادو می کنند و جلوه ای استوایی به باغ و خانه می بخشند.موز قرمز هر چند که در مناطق گرمسیری درختی است که حدود ۵ تا ۶ متر قد می کشد و در مناطقی با آب و هوای معتدل (مناطق شمالی کشور) به ارتفاع ۲٫۵ تا ۳ متر می رسد ولی کاشت مستقیم آن در فضای بیرون در بیشتر مناطق آب و هوایی ایران ممکن نیست و تنها باید در گلدان آن را کاشت.

همچنین با دقت و حوصله می توان شرایط مطلوب آن را برای نگهداری آپاتمانی فراهم کرد.برگ های موز قرمز حدود ۳ متر هستند و ساقه هایشان غلاف دار است، پهن و بیضی شکل هستند و رنگ سبزشان که بطور وسیعی با سایه های مسی و سرخ آمیخته، ظاهری بسیار زیبا به آن داده است. اندازه برگ ها و گستردن آنها باعث می شود موز قرمز به فضایی وسیع در اطرافش نیاز داشته باشد.خصوصاً رنگ قرمز برگ های رقم ‘Maurelii’ این گیاه بسیار چشم نواز است.
موز قرمز بعد از ۳ الی پنج سال گل و میوه خواهد داد ولی در نگهداری آپاتمانی حتی با فراهم کردن نور مطلوب ممکن است باز هم این اتفاق رخ ندهد. گل های گیاه موز قرمز به رنگ سفید هستند و زیبایی چندانی ندارند و تابستان ها در گل آذین هایی بر گیاه بالغ می رویند، و بطور معمول در معرض دید نیستند.میوه های حدوداً ۷٫۵ سانتیمتری موز قرمز، بذر گیاه را در خود دارند و خشک و غیرقابل خوردن هستند.با کاشت این گیاه در گلدان می توانید از زیبایی منحصر به فرد این گیاه در خارج از ساختمان در بهار و تابستان لذت ببرید و با شروع سرما آن را به داخل آپارتمان یا پاسیو انتقال دهید.در صورتی که فضای مناسب ندارید یا ارتفاع گیاه بزرگ از آن است که به داخل آپارتمان برده شود، قبل از شروع سرما، شاخ و برگ گیاه را به اندازه ای کوتاه کنید تا ۲۰ سانتیمتر از آن باقی بماند و سپس گیاه را در مکانی سرد و تاریک بدور از یخبندان قرار دهید تا زمستان گذرانی کند. آبیاری متوالی و کم در حدی که خاک گلدان خشک نشود لازم است.اگر گلدان بسیار بزرگ بود که نتوان آن را جابجا کرد، آن را قبل از سرما از گلدان خارج کنید و ریشه ها را در یک پلاستیک بپیچید و سپس گیاه را در مکانی سرد و تاریک بدور از یخبندان قرار دهید تا زمستان گذرانی کند.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : گیاهان قرار گرفته در زیر نور خورشید (مخصوصا در گلدان) به آبیاری منظم و کمی بیشتر از حد متوسط نیاز دارند. و خاک این گیاه همیشه باید مرطوب بماند. از غرقابی نگه داشتن خاک پرهیز کنید.
دما : این گیاه در محدوده دمایی 40-5 درجه رشد می کند و تا سرمای 2 درجه بالای صفر را تحمل می کند.
خاک : برای رشد به خاکی غنی و هوموسی نیاز دارد. زهکش خاک این گیاه هم باید خوب باشد.
نور : در مکان هایی با نور کامل یا سایه روشن به خوبی رشد می کند. این گیاه در مکان کم نور نمی تواند رشد کند.
تکثیر : این گیاه بوسیله کاشت بذر های درشت آن تکثیر می شود.