مینای آفریقایی نقره ای


نام علمی : Arctotis stoechadifolia
نام انگلیسی : African Daisy, Silver arctotis
خانواده : گل ستارگان یا آستراسه  Asteraceae

 

ویژگی ها: مینای آفریقایی گونه ای علفی، چندساله و بومی آفریقای جنوبی است. این گونه در زیست بوم طبیعی اولیه خود کمتر مورد توجه قرار گرفته و همزمان در نقاط دیگر با اقلیم مشابه از قبیل ایالات متحده (کالیفرنیا) واسترالیا گسترش یافته به طوری که از باغات و فضای سبز فراتر رفته و به صورت گیاهی سمی برای دام ها ایجاد خطر کرده است. این گونه، گیاهی زینتی و پر طرفدار در اقلیم های با شرایط مساعد به عنوان گیاه پوششی به دلیل داشتن برگ های نقره ای و گل های آفتابگردانی زیبا به کار گرفته می شود. به شرایط محیطی مختلف سازگار بوده و گاهی به عنوان تثبیت کننده خاک در بعضی از مناطق مورد استفاده قرار می گیرد.

مینای آفریقایی نقره ای قادر است که در شرایط سخت ساحلی با تابستان های داغ، شن های روان، بادهای شدید، افشانه آب و نمک و باران کم گسترش یابد. ساقه ها ضخیم و دارای کرک، کمی چسبناک بوده و برگ ها معطر، نیزه ای شکل، دارای پارپهنک های عمیق هستند. ساقه در محلی که با خاک در تماس باشد ریشه دهی دارد. سرگل های بزرگ آن دارای گلچه های شعاعی کرمی– سفید یا برنزی که در سطح زیرین به رنگ قرمز یا خرمایی مایل به قرمز بوده و مرکز آن با گلچه های لوله ای بنفش یا سیاه پر شده است. سرگل در روز باز و در شب یا روزهای ابری بسته می شود. نگهداری از آن بسیار ساده است.

ساقه ها و گل های ایستاده آن ارتفاعی به میزان سانتیمتر ۳۵ می گیرند. بذرهای بزرگ و کرکدار پس از چند هفته از گلدهی رسیده و زمانی که از گل ها می ریزند به سادگی جمع آوری می شوند. بهتر است پس از گلدهی، سرگل ها چیده شود تا گلدهی جدید تحریک شود. در مناطق سردتر به عنوان گیاه یک ساله کشت می شود.

منشاء: آفریقای جنوبی

زمان گلدهی: بهار تا تابستان

عادت رشدی: دارای عادت خوابیده بوده که گل ها و ساقه های آن فرم ایستاده را به آن می دهند.

میزان رشد: سریع، ارتفاع cm45و۱٫۲ متر سطح پوشش

نیازمندی های محیطی

 

آبیاری : مقاوم به کم آبی است و نیاز آبی کمی دارد.
دما : حساس به سرما،در دمای زیر منفی 3 درجه گیاه خشک می شود.
خاک : خاکی با زهکش مناسب
نور : آفتاب کامل
تکثیر : آناستفاده از قلمه چوب نرم (به سادگی ریشه دار می شود) و بذر است.