نخود گل عطری


نام علمی : Lathyrus
خانواده :  Fabaceae

مبدأ: کرت، ایتالیا، سیسیل

نوع: یکساله

ارتفاع: حدود ۱ الی ۵/۲ مترگسترش عرضی: حدود ۷۰ تا ۹۰ سانتیمتر

گل: بسیار زیبا و خوشرنگ و معطر

رنگ گل: آبی، نارنجی، صورتی، بنفش، بنفش کمرنگ، سفید، قرمز؛ ارقام گل در تمام رنگ ها به جز رنگ زرد

فصل گل: نیمه اردیبهشت تا نیمه مرداد

میوه: غیرقابل خوردن و همچنین دانه گیاه هم محسوب می شود.
موارد استفاده: در تجارت گل، نخود گل عطری ارزش قابل توجه تجاری دارد. در آزمایشات ژنتیکی کاربرد دارد. به عنوان گیاه یکساله در گلجاها و باغچه ها؛ روی نرده ها و پرچین ها می تواند محیط را بیاراید و عطرآگین کند.

نیاز نوری: آفتاب کامل

نیاز رطوبتی: متوسط

سطح نگهداری: متوسط، نه سخت و نه آسان

نگهداری: نخود گل یکساله در آب و هوای نه چندان گرم، در خاک غنی هوموسی که رطوبت متوسط داشته باشد و خوب زه کشی شده باشد، در آفتاب کامل بسیار خوب رشد می کند. سایه روشن را هم تا حدودی تاب می آورد.اگر پیش از کاشت این گیاه در محل کاشت آن، کمپوست در خاک گنجانده شود بسیار مفید است. خاک مالچ خنک و قرار گرفتن در معرض جریان هوا، در طول تابستان مطلوب ترین شرایط رشد را برای گیاه گل نخود یکساله فراهم می کنند. در مناطقی که تابستان، آب و هوای داغ و شرجی دارد، نگه داری گل نخود یکساله چالش برانگیز خواهد بود زیرا با بالا رفتن دما گل نخود چنان به سرعت خم می شود و می پلاسد که گاهی باید از خیر نگهداری آن گذشت.در فصل رشد، باید رطوبت مورد نیاز تأمین شود بدون اینکه گیاه در معرض آبیاری بیش از اندازه قرار بگیرد و همچنین گیاه به طور مرتب با مواد غذایی لازم تغذیه شود. در مناطقی که زمستان های گرم دارد، می توان گل نخود یکساله را در پاییز یا اواخر پاییز کاشت، تا در زمستان و بهار به گل بنشیند. همچنین در مناطقی که تابستان های خنک دارند، گلدهی این گیاه در طول تابستان تا رسیدن فصل پاییز ادامه دارد.بهتر است از کاشت نخود گل یکساله در یک محل برای چندین سال متوالی خودداری شود.نخود گل یکساله را می توان هم به صورت گیاهی که سطح زمین را مثل پشته ای سبز بپوشاند جهت داد که در این صورت پشته ای به ارتفاع کمی کمتر از ۱ متر می سازند و هم می توان آن را روی تکیه گاهی مثل نرده، داربست یا حصار هدایت کرد تا بالا رود که می تواند ارتفاع خود را به ۱/۸۰ تا ۲/۵ متر برساند.

گل: در فصل گلدهی گل هایی با عطر قوی، ساقه های گسترده شونده نخود گل یکساله که برگ های جفت جفت سبز و سبز تیره دارند می پوشاند. اندازه گل های این گیاه معمولاً از ۳/۲ تا ۵ سانتیمتر متغیر است. گل ها ی نخود گل یکساله واژگونند و در خوشه کنار هم می رویند و اغلب به رنگ بنفش کمی مایل به آبی هستند ولی ارقام متعددی به رنگ های گوناگون و در اندازه های مختلف بزرگ و متوسط و کوچک شناخته شده اند. خصوصاً در ارقام وحشی گل های بزرگتر و رنگ های گوناگون دیده می شود. مثل رنگ آبی برای گل رز، رنگ زرد هم برای نخود گل عطری یکساله رنگی ست که بدون دست کاری های ژنتیکی به دست نمی آید.چیدن گل های پژمرده، دوره گلدهی نخود گل یکساله را طولانی تر می کند.

میوه: میوه یا دانه نخود گل یکساله با وجود نام رایج انگلیسی گیاه که نخود شیرین است، مثل میوه نخود گل دائمی غیرقابل خوردن و در صورت بلعیدن به میزان زیاد سمی است. میوه گیاه نخود شکل و درون غلاف سبز رنگیست که پس از پایان فصل گلدهی به جای می ماند.
تکثیر: بذر که همان میوه نخود شکل گیاه است باید در فصل های بهار و پاییز که در محل و خاک سرد کاشته شود. بهتر است دانه ها از پیش خیسانده شوند و با تیغه تیز شکاف داده شوند تا جوانه زنی تسریع شود.آفات و بیماری ها:آفاتی که ممکن است نخود گل دچارشان شود عبارتند از: شته، شب پره نخود و کنه. بیماری های بالقوه آن عبارتند از: کپک پودری، کپک خاکستری، زنگ زدگی، پوسیدگی سیاه ریشه و لکه برگ.

نخود گل جوان حلزون ها را به خود جذب می کند.