نیلوفر پیچ


نام علمی : سه گونه  Ipomoea nil, Ipomoea purpurea, Ipomoea tricolor
نام انگلیسی : Morning Glory
خانواده : تیره پیچک (Convolvulaceae)

پیچک نیلوفرساقه های رقصندۀ این پیچک رؤیایی دور داربست های آلاچیق، روی پرچین ها و روی نرده های باریک و طاقی پنجره ها و ورودی ها ریسه های ظریف نیلوفر می کشند و هر روز طلوع آفتاب را جشن می گیرند. با بالا رفتن آفتاب و نزدیک شدن به نیمه روز، بسته شدن گل ها مجالی برای خودنمایی دیگر گیاهان فراهم می کند. استفاده از این گیاه در حیاط های کوچک امروزی که سطح باغچه کم و دیوار ها بلند هستند گزینه ای فوق العاده است.

در جنس Ipomoea بیش از ۵۰۰ گونه گیاه وجود دارد که بیشتر آن ها به دلیل داشتن ساقه های پیچ دار و بلند، توانایی بالا رفتن از دیگر اجسام را دارند. اغلب گونه ها دارای گل هایی زیبا هستند و به عنوان گیاه زینتی استفاده می شوند. رشد سریع این گیاهان و قدرت جوانه زنی بالای بذر این گیاهان، باعث شده تا کاشت آن به عنوان گیاه یکساله در همه مناطق مقدور باشد و به این دلیل ارقام بسیاری با تنوع در رنگ و گاهی شکل گلبرگ ها ایجاد شده و بذر آنان امروزه در فهرست معروف ترین گیاه بالا رونده به فروش می رسد. این گیاهان برای بالا رفتن احتیاج به قیم دارند و سبکی ساقه های کرکدار آن ها این امکان را می دهد که به راحتی آن ها را بتوان به هر جسمی متصل کرد.

سه گونه نام برده شده، معروف ترین گونه هایی است که امروزه ارقام گرفته شده از آنان به وفور تولید و به فروش می رسد. همچنین فرم گل های این سه گونه، آشناترین گل هایی است که ما به عنوان پیچک نیلوفری می شناسیم.گل ها قیفی شکل و کوچک و ظریف هستند و رنگ های ارقام امروزی بسیار متنوع و تک رنگ یا چند رنگ هستند. زمان گلدهی معمولاً از اوایل تابستان تا اولین سرمای پاییز است.غالب شکل برگ ها سبز روشن و قلبی شکل است ولی به اشکال دیگری هم هست.

از ارقام معروف برای گونه I.tricolor می توان ” Heavently Blue” و ” red ensign” و ” Royal Ensign” و ” Glory blue picotee” و برای گونه I.purpurea به ” Carnival” و ” split personality” و ” star of yelta” و ” Kniolas black night” نام برد. و برای گونه I.nil به ارقام ” Scarlet O’Hara” و ” Split second” و ” Kikyo zaki” اشاره کرد.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : با این که گیاه کاشته شده ای که در وضعیت تثبیت هست نسبت به خشکی مقاوم است، برای بالندگی به رطوبت متوسط و همیشگی خاک نیاز دارد.این گیاه را زمانی آبیاری کنید که سطح خاک تا عمق 3-2 سانتیمتری خشک شده باشد.
دما : بهترین رشد برای این گیاه زمانی است که دمای خاک بالاتر از 18 درجه شده باشد. در گرمای زیاد و وجود نور مستقیم و طولانی آفتاب با آبیاری منظم گیاه را شاداب نگه دارید.
خاک : در هر نوع خاکی به خوبی رشد می کند. به خاک های سنگین کمی پیت ماس اضافه کنید تا زهکش آن بهتر شود. خاک مناسب آن ترکیبی از خاک برگ و خاک معمولی باغچه است. استفاده از خاک برگ به جای کود دهی نتیجه بهتری در گلدهی دارد.
نور : به نور مستقیم و زیاد آفتاب برای حداقل 8-6 ساعت در روز احتیاج دارد. با این که نور صبحگاه تا ظهر بر نور عصر ارجحیت دارد و سایه بعد از ظهر برای آن خوب است ولی در مکانی که نور زیاد و همیشگی آفتاب هست، با آبیاری منظم می توان گیاهی شاداب داشت.
تکثیر : از طریق کاشت بذر، این گیاهان به آسانی تکثیر می شوند. در مناطق مساعد بذر های ریخته شده از سال قبل به آسانی جوانه می زنند و چون این گیاه رشد سریعی دارد می تواند به گیاهی مزاحم و هرز تبدیل شود.