پالونیا


نام علمی : Paulownia

در افسانه های چینی و ژاپنی آمده ققنوس فقط بر درخت پالونیا می نشیند آن هم زمانی که فرمانروایی نیکو بر مسند قدرت باشد. در ژاپن طرح گرافیکی گل پالونیا علامت دفتر نخست وزیری و همچنین نماد کابینه و دولت ژاپن است که در زیر مشاهده می شود. خالی از لطف نیست دانستن این که در چین، رسم بوده است که با به دنیا آمدن یک نوزاد دختر، یک پالونیا برای او کاشته می شود و با او رشد می کند که اشاره به رشد نسبتاً سریع این گیاه دارد. تا زمان ازدواج دختر، سپس از آن وسایل چوبی حکاکی شده برای خانه جدید او می سازند.
درختی است گسترده دارای برگ های پهن و سبز درخشان که به درخت جلوه گیاهان حاره ای می دهند. گل های معطر و آبی یا بنفش رنگ و خوشه ای آن در اوایل بهار، قبل از باز شدن برگ ها شکوفا می شوند.
توضیحات این پست اختصاصاً متعلق است به معروف ترین و رایج ترین گونه درخت پالونیا به نام Paulownia tomentosa است که به نام های رایج empress tree, princess tree و foxglove tree نیز شناخته می شود. بیشتر تصاویر گالری نیز به همین گونه تعلق دارد. اما خانواده پالونیا بسته به اینکه واریته های برخی گونه ها گاهی یک گونه مجزا به حساب آمده اند، ۶ الی ۱۷ گونه دارد. توضیحات این گونه کمابیش برای گونه های دیگر هم صدق می کند غیر از تفاوت هایی مثل تفاوات های ناچیزی در رنگ و طول خوشه گل.

برخی از این گونه ها عبارتند از: Paulownia glabrata-Paulownia duclouxii-Paulownia elongata-Paulownia ….catalpifolia

خصوصیات گیاهی

جنبه های زیبایی: گل و برگ

کاربرد: سایبان، سطح چمن، پاسیو و گلدان

ارتفاع: ۷ تا ۱۲ متر

قطر تاج پوششی: ۱۰ تا ۱۳ متر درختی است متراکم،با تاج کروی، دارای تنه نسبتاً کوتاه و ضخیم که سایه انداز خوبی ایجاد می کند.

برگ: ساده، متقابل و کامل به طول ۱۲ تا ۳۰ سانتیمتر و به رنگ سبز درخشان که ظاهری کاملاً حاره ای ایجاد می کند.

گل: بنفش، آبی و بسیار معطر به طول ۴ تا ۵ سانتیمترکه در قسمت داخلی دارای خطوط زرد و خال های تیره است. این گل ها به صورت پانیکول انتهائی هستند و در بهار قبل از برگ ها شکوفا می شوند. عطر آنها شبیه وانیل است.

میوه: کپسول های چوبی، چرم مانند و بیضوی شکل قهوه ای روشن به طول ۲ تا ۴ سانتیمتر و به شکل خوشه های انگور در پائیز نمایان شده و پس از خزان کردن برگ ها نیز بر درخت باقی می مانند. هر کپسول حاوی حدود ۲۰۰۰ دانه بالدار است.

سیستم ریشه: عمیق سرعت رشد: سریع

نیازمندی های محیطی

هرس: نهال جوان این درخت به هرس شدید نیاز دارد تا تنه منفرد و مشخص حاصل گردد. زمان=زمستان. شاخه های پائینی را به محض ظاهر شدن و هر شاخه جانبی را که تمایل به غلبه بر تنه اصلی را دارد (در هر فصل) حذف نمائید. در اوائل بهار انتهای شاخه های سرمازده را قطع نمائید.

تغذیه: سالانه در بهار کود ازته داده می شود.

آفات و بیماری ها: تقریباً عاری از هر دو است.

عیوب: برگ ها در برابر آفتاب شدید می سوزد. شاخه ها شکننده است.

آبیاری : رطوبت زیاد در اختیار درخت قراردهید.
دما : در نواحی معتدل و ملایم بهترین رشد را دارد. گرما را تحمل می کند. جوانه های گل در اثر یخبندان از بین می روند و درخت آسیب زیاد می بیند.
خاک : خاک لومی و سبک، عمیق، غنی و مرطوب با زهکش خوب را ترجیح می دهد. نیم سایه و شرایط ساحلی دود و گرد و غبار را تحمل می کند ولی باید از معرض باد محفوظ بماند.