کریپتوکوراین وِندِتی


نام علمی : Cryptocoryne wendtii
خانواده : Araceae

گونه :

C.wendetii _brown: این گیاه گونه ای به رنگ قهوه ای و زیبا از کریپتوکوراین است. این موضوع، اشتباه است اگر فکر کنیم، کریپتوکوراین ها به آب سبک نیاز دارند. در قسمت های اعظمی از سریلانکا آب سنگین است، بنابراین اغلب آنها مناسب برای آب های سخت اروپایی هستند. چنانچه گیاه دچار بیماری موسوم به کریپتوکوراینیا گردد، نباید آن را از آکواریوم خارج کنید، زیرا چند هفته بعد جوانه های جدیدی تولید می نماید. این گیاه دارای ریشه محکمی است و بیشتر آن را در حاشیه جلو آکواریوم می کارند.

C.wendetii _green: گیاهی مناسب برای آکواریوم های کوچک است. وقتی که این گیاه فضای باز برای رشد داشته باشد، برگ هایش تقریباً در قسمت کف آکواریوم به صورت خوابیده قرار می گیرند. مانند بیشتر کریپتوکوراین های سریلانکا در آب های سنگین رشد خوبی دارند و مانند بسیاری از گیاهان دیگر، می توانند تحت تأثیر بیماری کریپتوکوراین ها قرار بگیرند. یک راه برای جلوگیری از این امر، به جای گذاشتن ۵-۴ برگ، از جدیدترین برگ ها بر روی گیاه در هنگام کاشت است. گیاهی با پیش زمینه مناسب و خوب، حتی در آکواریوم های کوچک است. این گیاه دارای ریشه محکمی است و بیشتر آن را در حاشیه جلوی آکواریوم می کارند.

C.wendetti _mioya: این گونه زیبا فقط در رودخانه mioya یافت می شود و یکی از خصوصیات بارز آن دارا بودن برگ های قهوه ای-قرمز و نسبتاً فشرده است. بیشتر آنها می توانند در دماهای بالا رشد نمایند. این گیاه در طبیعت در جریان های آبی با دمای بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد یافت می شود. حتی در دماهای بالاتر، شدت نور می بایستی بیشتر و روزها نیز طولانی تر باشد.

C.wendetti _tropica: این گونه زیبا دارای برگ های صیقلی، تیره است. وقتی که این گیاه فضای باز برای رشد داشته باشد، برگ هایش تقریباً در قسمت کف اکواریوم به صورت خوابیده قرار می گیرند. و گیاهی مناسب برای آکواریوم های کوچک است. مانند بیشتر، سایر کریپتوکوراین های سریلانکا در آب های سنگین رشد خوبی دارند.