گل بوقی (تاتوره تماشایی)


نام علمی : Datura inoxia
نام انگلیسی : sacred datura
خانواده : بادنجانیان (Solanaceae)

گل بوقی گیاهی است یکساله و بومی قاره آسیا که ساقه های علفی آن در یک فصل رشد به حدود۹۰ سانتی متر ارتفاع می رسد و گسترش عرضی آن نزدیک به ۱۸۰ سانتیمتر است. این گیاه با اینکه ظاهرش نشان نمی دهد در مقابل باد و هوای بارانی مقاوم است. و تمایل زیادی به گستردگی و پهن شدن بر روی زمین دارد. ساقه و برگ های این گیاه پوشیده از کرک های کوتاه و نرم خاکستری رنگی هستند که به نمای کلی گیاه هاله ای خاکستری رنگ می دهد. بوی قوی گل ها برای همه دوستداران گل و گیاه خوشایند نیست.

گل ها حدود ۲۰ سانتیمتر طول دارند و بر تنه شبه درخت گیاه که برگ هایی به رنگ آبی مایل به خاکستری دارد می رویند. گلدهی از اوایل تابستان شروع و تا سرد شدن هوا در پاییز ادامه دارد.رنگ گل ها بیشتر سفید یا کرم است و گل این گیاه زنبورها، پروانه ها و پرندگان را به خود جذب می کند.اجزای گل بوقی در صورت بلعیده شدن سمی هستند.گل تاتوره تماشایی خیلی شبیه D. metel () است و ممکن است با هم اشتباه گرفته شوند، ولی D. metel برگ های تقریباً صاف و بدون کرک دارد و میوه های آن گره دار هستند در حالیکه تمام بخش های گیاه پوشیده از کرک هستند و میوه ای خاردار دارد.

گیاه Datura stramonium با نام تاتوره، گیاهی است علفی و یکساله که تمام قسمت های گیاه شدیداً سمی است. برگ ها و دانه های آن در صنعت داروسازی استفاده می شود و بدین منظور به مقدار زیاد کشت می شود. از این گیاه به منظور زینتی استفاده نمی شود.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : نسبت به خشکی مقاوم است. ولی برای گلدهی بیشتر آبیاری منظم در حد متوسط لازم است. از آبیاری سنگین خودداری شود.
دما : این گیاه در مناطق گرم به خوبی رشد می کند و گیاهی چند ساله به حساب می آید ولی در مناطق معتدله و سرد به عنوان گیاه یک ساله کاشت می شود.
خاک : این گیاه خود را با انواع خاک ها تطبیق می دهد. بهترین عملکرد آن در خاک های غنی و هوموسی است که دارای زهکش خوب باشد.
نور : برای گلدهی خوب به آفتاب کامل نیاز دارد ولی در نیم سایه هم به خوبی رشد می کند.
تکثیر : از طریق کاشت بذر می توان به آسانی این گیاه را تکثیر کرد. بذر ها را میتوان با شکافتن غلاف هایی که به گیاه خشک میشود؛ جمع آوری کرد.