گل تاج خروس


نام علمی : Celosia
نام انگلیسی :  Cockscombs, Woolflowers
خانواده : آمارانتاسه (Amarantaceae)

مبداء:نواحی گرمسیری آسیا وآفریقا

نوع:ازگیاهان یکساله نسبتاً پایا

برگ:برگ های باریک آن در رنگ های زرشکی و سبز تیره برونز-قرمز ظاهر می گردد

گل:در قسمت گونه ذکر گردیده است.

رنگ گل:قرمزسیر، قرمز، سرخ، نارنجی و زرد

فصل گل:تابستان

موارد استفاده:انواع پابلند زلف عروس مناسب پس حاشیه ها و انواع پاکوتاه مناسب کاشت در حاشیه باغچه هاست. گل بریده و خشک شده. ترکیب این گیاه با داودی،گلایل،همیشه بهار و آهار بسیار مناسب است.

موقعیت:در آفتاب کامل و خاک باغچه معمولی. تاج خروس سایه را تحمل نمی نماید.

تکثیر:بذر

طرز کاشت:چون کاشت بذور تاج خروس و نیز تهیه نشاء آن آسان است،در صورت نیاز به هر طریق می توان اقدام نمود. کاشت بذور در هوای آزاد بایستی زمانی انجام بگیرد که سرما کاملاً رفع شده، هوا کاملاً مساعد و خاک گرم گردیده است.

دو گونه مهم آن:
۱ ـ تاج خروس پابلند (نقره ای) یا سلوسیا آرژنتا C. argentea : به بلندی یک متر با برگ های سبز تیره کمی متمایل به قرمز، با گل های قرمز با نقش سفید، این گونه دارای واریته های متعددی است. از همه اقسام این گونه معروف تر است که از قدیم در ایران کاشتن آن مرسوم بوده است.۲- تاج خروس پا کوتاه (نقره ای) کریستاتاC . crete de coq(C.cristata ) : که گیاهی به بلندی ۲۰ تا ۵۰ سانتیمتر و از انتهای ساقه آن تاج بزرگ و پهنی که لبه آن چین چین است بیرون می آید و بعلت آنکه کاملا شبیه تاجِ خروسی معروف به چهل تاج است، به نام تاج خروس معروف شده است.
روی این تاج را هزاران گل کوچک غیر معلوم فشرده به یکدیگر پوشانده که رنگ آنها زرد طلایی، ارغوانی، صورتی، قرمز، نخودی و غیره بسته به جورهای مختلف است .