گل مغربی


نام علمی : Oenothera glazioviana
نام انگلیسی : Large-flowered evening primrose , Redsepal evening primrose
خانواده : گل مغربیان (Onagraceae)

گل مغربی زیبا، با نگهداری بسیار آسان و رنگ زرد چشمگیرش یکی از بهترین انتخاب ها برای آوردن رنگ گرم زرد به باغچه است، رایحه خوشایند برخی ارقام آن نیز تازگی را میهمان فضای باغچه می کند. این گیاه علفی و دو ساله است که بومی آمریکای شمالی بوده، و ارتفاع آن تا یک و نیم متر می رسد. غنچه های گل مغربی عصرها به آهستگی گشوده می شوند و تماشای گشوده شدن آنها تا بزرگترین اندازه گل، سرگرمی عصرگاهی باغچه خواهد بود.

گل ها درشت، قيف مانند و به رنگ زرد روشن هستند که چهار کاسبرگ دارند. زمان گلدهی از اواسط تابستان تا اوایل بهار است.

برگ ها بزرگ، ساده، دندانه دار و با لبه موج دار است.از این جنس، گونه دیگری به نام Oenothera biennis با نام انگلیسی common evening primrose است که بسیار شبیه Oenothera glazioviana بوده و گل های آن کوچک تر است. این گونه بر خلاف گونه اول که گیاهی زینتی به حساب می آید گیاهی دارویی است و قسمت مورد استفاده گياه اکثراً ريشه و دانه ی آن است. دانه ها حدود ۲۰ درصد روغن دارند که به روغن گل مغربی مشهورند و محصولات روغن آن در فرآورده هاي مهمی استفاده می شود.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : به خشکی مقاوم است و آبیاری کمی می خواهد. کاشت این گیاه برای مناطق خشک توصیه می شود.
دما : قسمت های هوایی این گیاه در فصل زمستان خشک می شود و در سال بعد رشد می کند و یخبندان به ریشه ها صدمه نمی زند.
خاک : در خاک های سبک شنی یا خاک های متوسط لومی که زهکش خوبی داشته باشند، به خوبی رشد می کند.
نور : به نور مستقیم آفتاب احتیاج دارد، در محل های آفتاب-سایه هم رشد می کند.
تکثیر : از طریق بذر امکان پذیر است. بذر ها را در پاییز به طور مستقیم بکارید.این گیاه خاصیت خودکاشتی دارد و بذر های ریخته شده این گیاه در پای خود، در سال بعد گیاهان جدیدی را تولید می کند.