گل ناز برگ زبانی


نام علمی : .Glottiphyllum L
نام انگلیسی : Tongue-Leaf Plant
خانواده : علف فرشیان  (Aizoaceae)

گل ناز برگ زبانی برگ زبانی گیاهی علفی، گوشتی و چند ساله است. این گیاه همیشه سبز در مناطق بومی خود تا ۳۰ سال هم رشد می کند. شاخه های آن کوچک و ارتفاع گیاه در حدود ۱۵ سانتیمتر است.برگ ها کشیده و به رنگ سبز تیره براق است. برگ های گوشتی آن به شکل زبان بوده و با پهنای ۳ سانتیمتر به صورت جفتی می رویند.گل آذین آن سفت و بزرگ است.

گل ها با گلبرگ هایی باریک، عموماً به رنگ زرد و گاهی نارنجی است و در بعضی اوقات هم معطر است. زمان گلدهی بسته به گونه ها از بهار تا اواسط پاییز است.ریشه های آن نیمه افشان و کم عمق است و به خاطر مقاومت زیاد به کم آبی، برای کشت در باغ خشک منظر، صخره ای و ریگزار مناسب است.سرعت رشد این گیاه کند است و معروف ترین گونه آن Glottiphyllum latum است.جنس Glottiphyllum بیش از ۵۷ گونه گیاه دارد که به خاطر شباهت گونه ها به هم، آن ها را همگی گیاه برگ زبانی (گل ناز برگ زبانی) می نامیم.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : به خشکی مقاوم است و در تابستان به آبیاری کمی احتیاح دارد. رطوبت در فصل سرما باعث بیماری های قارچی و مرگ گیاه می شود.
دما : سرما تا چند درجه زیر صفر را تحمل می کند.
خاک : به خاکی با زهکش عالی نیاز دارد. اضافه کردن کمی کمپوست باعث رشد و گلدهی بهتر آن می شود.
نور : به نور کامل آفتاب احتیاج دارد. در مکان های آفتابی- نیم سایه رشد می کند ولی گلدهی خوبی ندارد.
تکثیر : تکثیر آن با بذر است که به سادگی جوانه زنی می کند.*** گیاهان خانواده علف فرشیان (Aizoaceae) را اغلب با نام رایج گل یخ (Ice plant) در انگلیسی می شناسند؛ ولی در فارسی مجموعه گونه های این گیاهان را به نام “گل ناز” می شناسند. نام “گل یخ” در فارسی نامی انحصاری برای درختچه chimonanthus است.