گل هزار چشم


نام علمی : Clerodendrum bungei
نام انگلیسی : Rose glory bower, Cashmere Bouquet
خانواده : تیره نعناعیان (Lamiaceae, Labiateae)

گل هزار چشم هم نشینی غنچه های سرخابی و گل های کوچک صورتی، گل هزار چشم را برای هر بیننده ای هیجان انگیز می کند. پروانه ها هم به جای خود به دنبال عطر خوش این گل های زیبا راهی باغچه می شوند. گل هزار چشم بومی چین و درختچه ای است که تا ارتفاع ۱۸۰ سانتیمتر می تواند رشد کند.

گل ها صورتی و به قطر ۸ میلیمتر به صورت دسته ای در گل آذینی کپه ای به عرض ۲۰-۱۰ سانتیمتر قرار دارند. غنچه های کوچک این گل ها به رنگ سرخابی تند هستند ولی باز که می شوند به رنگ صورتی ملایم هستند. گل ها دارای بوی تندی هستند.زمان گلدهی از اواسط تابستان تا اوایل پاییز است.

برگ ها متقابل و تخم مرغی شکل و خیلی پهن هستند و به طول ۳۰ سانتیمتر می رسند. رنگ سطح برگ ها سبز تیره و رنگ تحتانی برگ مایل به قرمز است و بویی شبیه به بوی کره بادام زمینی دارند که البته اگر با دست این برگ ها را مالش دهیم بویی نه چندان خوشایند بر می خیزد.در اسفند تا فرودین، با هرس شدید ساقه ها (تا نزدیکی زمین)، گیاه را وادار به تولید ساقه های بیشتر کنید تا شکل گیاه متراکم و کپه ای شود. همچنین با تکرار این هرس پس از گلدهی، با رشد ساقه های جدید، گلدهی تکرار می شود.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : به آبیاری معمولی نیاز دارد. برای رشد بهتر حفظ همیشگی رطوبت خاک لازم است.
دما : در بیشتر مناطق کشور زمستان را می تواند سپری کند. قبل از یخبندان ساقه های گیاه را تا نزدیکی زمین قطع و با استفاده از مالچ، ریشه های گیاه را از سرما محفوظ دارید.
خاک : در خاک سبک شنی یا خاک لومی یا خاک رسی می تواند رشد کند. خاک ایده آل آن، خاکی هوموسی و غنی با زهکش خوبی است.
نور : مکان آفتابی را می پسندد. در سایه رشد خوبی ندارد و ساقه ها بلند می شوند. در مناطق گرمسیری بهتر است در ماه های گرم سال، گیاه را به محلی انتقال داد که سایه بعدازظهر داشته باشد.
تکثیر : می توان با تهیه قلمه چوب نرم اواخر بهار و تهیه قلمه نیمه رسیده در تابستان یابا تقسیم ریشه گیاهان بالغ، این گیاه را تکثیر کرد.