گیاه آلوئه ورا


نام علمی : Aloe vera
خانواده : سریشیان

آلوئه‌ورا بی‌ساقه‌است. البته برخی از آنها دارای ساقه‌ای بسیار کوتاه هستند. این گیاه ۶۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر رشد می‌کند و از طریق پاجوش تکثیر می‌شود. برگ‌های آن نیزه‌ای کلفت و گوشتی با لبه‌های دندانه‌دار است و رنگ آن سبز تا خاکستری می‌باشد. گل‌های آن بر روی سنبله‌ای می‌رویند که گاه تا ۹۰ سانتیمتر درازا دارد. هر کدام از گل‌های آن آویخته‌است و دارای جام لوله‌ای ۲–۳ سانتیمتری می‌باشد. این گیاه در لوازم آرایشی بهداشتی کاربرد بسیاری دارد.

انواع آنزیمها (کاتالیزورهای فعال واکنش شیمیایی در پوست عوامل موثر ضد التهاب پوست ،کمک کننده به هضم و گوارش غذا )مواد معدنی (منیزیم ،کلسیم ،سدیم ،پتاسیم ،آهن ،منگنز ، روی ،مس ، کروم ) موثر در حساسیت ناشی از آلرژی ها خارش و تورم پوست ،ترکیبات فنولیک (عامل ضد میکروبی قوی پوستی ، جذب کننده اشعه ماوراء بنفش ،کاهش لکه های رنگی پوست ) لیگنین (ماده فعال ساز ترکیبات سطحی پوست و تغذیه غشای داخلی پوست ) ساپونین ( ماده تمیز کننده و گند زدا ) اسیدسالسیلیک (ماده ضد فساد پذیر و آنتی باکتریال و جلوگیری از تجمع بافتهای فرسوده اطراف زخم و جراحت و ازبین برنده سلولهای مرده) پلی ساکارید (بالابرنده سیستم ایمنی بدن) آنتراکینون (ماده کانی زرد رنگ جهت مقاومت در مقابل دردهای طبیعی) از دیگر ترکیبات این گیاه است .
آلوئه ورا یک گیاه بادوام با گلهای زرد است. برگهای سخت آبدار و نیزه ای این گیاه تا ۵۰ سانتی متر رشد می کند و طول کل گیاه تا ۱٫۲۵ متر می رسد. تنها برگهای این گیاه ارزش دارویی دارند، اما بخشهای مختلف برگها نیز برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. ژله شفاف و سفتی از قسمتهای داخلی برگ ترشح می شود، وقتی که این مایع خشک می شود،سبب تولید شیره آلوئه می شود.

خواص: تنظیم کننده قند خون ، تنظیم چربی خون ، افزایش سیستم ایمنی بدن، تصفیه جریان خون، کاهش کم خونی، تسهیل مدفوع بدن (برای کسانی که مبتلا به هموروئید)، درمان یبوست و تمیز کردن روده، ضد استرس و اثرات آرام بخش، موثر در درمان صرع، درمان سردردهای میگرنی و موثر در درمان MS و بیماری آلزایمر، تقویت جنسی، درمان رفلکس اسید معده، درمان زخم معده ، درمان سوزش معده، درمان اختلالات هضم، ضد التهاب روده و معده.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : گیاه آلوئه ورا مشابه کاکتوس و دیگر گیاهان آبدار نیازمند آبیاری زیادی نیست ، به گیاه باید بگونه ای آب داده شود که آب شروع به بیرون آمدن از سوراخهای زهکش گلدان نماید.
دما : تنظیم کننده قند خون ، تنظیم چربی خون ، تصفیه جریان خون، کاهش کم خونی،...
خاک : گیاه آلوئه ورا در هر نوع خاکی قابل رشد است ، شرایط ایده آل خاک برای برای پرورش آلوئه ورا خاکی نرم با حاصلخیزی متوسط و زهکشی بالا است
نور : گیاه آلوئه ورا نور خورشید را ترجیح میدهد ، اگر در جایی زندگی میکنید که باران زیادی نمی بارد میتوانید گلدان را در شرایط آب و هوایی گرم و در خارج از خانه بطوری که نور کامل خورشید بر روی سایبانی شفاف روی گل بتابد قرار دهید.
تکثیر : گیاه آلوئه ورا به 3 روش پاجوش ، کاشت بذر و کاشت بافت تکثیر میشود.