بهار نارنج، شکوفه درخت نارنج است که در عطرسازی و ساختن اسانس، انواع نوشیدنی‌های فصلی و عرقیجات و تهیه مربا، گز، سوهان و … کاربرد بسیار دارد.

بابل و شیراز در اردیبهشت‌ ماه، با رایحهٔ سحرانگیز بهار نارنج، هر رهگذری را سرمست می‌کند به نحوی که شهر بابل، شیراز را شهرِ بهارنارنج می‌نامند.

خواص : بهـارنـارنج طبیعت گرم دارد ، بهار نارنج آرامش ‌بخش و ضدهیجانات دستگاه عصبی ، ضد تشنج ، سکسکه ، رفع تهوع و استفراغ است، سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می‌‌ دهد و تپش نامنظم قلب و اضطراب را از بین می ‌‌برد. عرق بهار نارنج اشتهاآوری قوی است و برای رفع ضعف اعصاب مفید و نشاط آور است و در تسکین ناراحتی‌ های سینه و تپش قلب مؤثر است. عرق بهار نارنج برای معطر کردن شربت‌ ها استفاده می ‌شود، اعصاب را تقویت و بی ‌خوابی را درمان می‌ کند ، افرادی که مشکل اختلال خواب دارند، می ‌توانند پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج با چای مصرف کنند. عرق بهار نارنج را می توان به جای دیازپام استفاده کرد ، با توجه به نتایج به دست آمده از یک مطالعه، از بهار نارنج میتوان به عنوان یک پیش داروی موثر جهت کاهش اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی استفاده کرد.