گیاه فراسیون


نام علمی : MARRUBIUM VULGARE
خانواده : LAMIACEAE - نعناعیان

فراسیون گیاهی است علفی و چند ساله با برگهای سبز- خاکستری که تا حدودی شبیه نعنا است. این گیاه از جنس Marrubium در خانواده Lamiaceae بومی اروپا، شمال آفریقا و آسیا میباشد.

برگ های متقابل، ساده و بیضوی دارد که کرکهای فشرده ای آن را پوشانده اند. برگهای بالایی ساقه کوچک و برگهای پایینی ساقه بلندی دارند. گل های آن که به وضع مجتمع در کنار برگ های قسمت انتهایی ساقه ظاهر می شود، سفید پر رنگ است. دوره گلدهی از ژوئن تا آگوست است. بذرها کوچک و درخشان بوده و خارهای کوچکی دارند که به پراکنده شدن آن کمک می کند. تکثیر این گیاه توسط بذر است. ارتفاع بوته آن به ۴۵-۲۵ سانتی متر می رسد. ساقه این گیاه مقطعی دایره ای دارد و در پایین بوته کمی چوبی می شود. ساقه راست، منشعب، پوشیده از کرک های پنبه ای است.
این گیاه مقاوم به خشکی و سرمازدگی است. می تواند در خاکهایی با مواد غذایی کم هم رشد کند و اغلب یکی از اولین گیاهانی است که در زمنیهایی که فرسایش در آنها رخ داده رشد می کند. این گیاه محیطهای باز و پر نور را می پسندد ولی در سایه جنگلها هم می تواند رشد کند.

برگ و سرشاخه های گلدار قسمت های مورد استفاده این گیاه دارویی هستند که بوی قوی و نسبتا مطبوع دارند ولی پس از خشک شدن بی بو می شوند و طعم آنها تند، تلخ و با احساس گرما همراه است. ترکیبات موثره این گیاه شامل، Marrubium، موسیلاژ، رزین، تانن چربی، اسانس، موم و قندها هستند.

خواص : ترکیبات موجود در فراسیون به عنوان عاملی برای کاهش قند خون در درمان دیابت و کاهش درد می تواند مورد استفاده قرار گیرد. ترکیبات ثانویه این گیاه می توانند ترشحات خلط را رقیق کرده، گرفتگی و اسپاسم شکم و روده را کاهش دهد و باعث کاهش التهاب شود. این گیاه همچنین به عنوان یک دفع کننده طبیعی ملخ هم مورد استفاده قرار می گیرد. فراسیون در استعمال خارجی، اثر التیام دهنده و ضدعفونی کننده دارد و از آن برای مداوای زخم های چرکین استفاده می شود.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : کمی مرطوب
دما : 10 درجه سانتیگراد
خاک : در هر نوعی از خاکها حتی خاکهای فقیر و فرسایش یافته
نور : متوسط