گیاه نعنا


نام علمی : Mentha
خانواده : نعناعیان

نعناع گیاهی است علفی و پایا. ساقه‌های آن دونوع خزنده و زیر زمینی می‌باشند. از میان ریشه‌ها، یک شاخه قائم و برگدار کوچک خارج می‌شود که برگ‌های آن متقابل، بیضوی، نوک تیز، دندانه دار و کمی پوشیده از کرک بوده و از تمامی قسمت‌های آن بوی معطر و مطبوعی استشمام می‌شود. ساقهٔ این گیاه چهارگوش و به رنگ قرمز مایل به بنفش یا مایل به ارغوانی است. گل‌های آن در ماه‌های مرداد و شهریور ظاهر می‌گردند. رنگ گلی یا ارغوانی مایل به بنفش دارند و به تعداد زیاد در مجاور یکدیگر به نحوی مجتمع می‌رویند.

نعنا گیاهی است با ریشه هوایی و ساقه‌های مستقیم و چهارگوش، و برگ‌های آن به طول ۳ تا ۵ سانتی‌متر، متقابل، نیزه‌ای یا دوکی است، حاشیهٔ آن دارای بریدگی‌های عمیقی است، بریدگی‌های کناره آن نوک تیز است. کرک برگ‌های نعنا کم است. نعنا سبز معمولاً در سرتاسر جهان کشت می‌شود. این گیاه در نواحی شمال ایران و اطراف تهران به حالت وحشی و پرورشی می‌روید.[۳][۴]

نعنای قرمز گونه‌ای از نعنا است که در لبه رودخانه‌ها و در جریان آب‌های ملایم و کم‌عمق می‌روید و چون برگ‌هایش قرمزرنگند به این نام خوانده می‌شود.

خواص: نعنا طبیعت گرم دارد، کاهش تهوع و استفراغ، کاهش تشنج، درمان هموروئید، کاهش درد معده، ملین، ضد عفونی کننده، موثر در گرفتگی و درد شکمی، اسهال، استفراغ، سکسکه، سوء هاضمه، التهاب روده، اسهال خونی، بواسیر ودرمان تشنج. ضد اسپاسم، ضد میکروب، عامل آرام بخش، اشتها آور، کاهش فشار خون (برای کسانی که مشکل فشار خون بالا)، کاهش سطح کلسترول. موثر در تقویت قلب، اعصاب، کبد، کلیه ها و قدرت جنسی و کاهش علائم خستگی ، موثر در درمان پرخوری و نفخ معده.