یاسمن زرد


نام علمی : Jasminum fruticans
نام انگلیسی : Shrubby Jasmine, Wild Jasmine
خانواده : زیتونیان (Oleaceae)

یاسمن زرد، درختچه ای همیشه سبز و ایستاده است که زادگاه آن نواحی مدیترانه ای، قفقاز، ایران و ترکمنستان میباشد. این گیاه در اغلب جنگل های شمال ایران در استان های گرگان و مازندران و گیلان و همچنین در استان های آذربایجان و خراسان و تهران می روید.ساقه های این گیاه بلند و انعطاف پذیر هستند و از اطراف بوته به قسمت بیرون متمایل میشوند و با رشد نسبتا سریعی که دارد شکل رویشی آن به صورت بوته ای کروی می شود که بین ۱ تا ۳ متر ارتفاع می گیرد و به همین اندازه هم گسترده می شود.برگ های همیشه سبز آن به صورت متناوب و ۳ برگچه ای است. شکل برگچه ها واژ سرنیزه یا بیضوی است و بافتی چرمی شکل دارند و طول آن ها ۲-۱ سانتیمتر است.

گل آذین به شکل گرزن انتهایی است و شامل ۲ تا ۵ گل است. تاج هر گل بهبرشهایی ۵ قسمتی تقسیم میشود و جام گل به شکل قیفی و طول ۱ تا ۲ سانتیمتر است.رنگ گل ها، زرد است و غیر معطر است. زمان شکوفایی این گلها اواخر اردیبهشت است و گلدهی تکرار می شود و مستمر است.میوه این گیاه سته نامیده میشود و سیاهرنگ است و در پاییز میرسد. این میوه شامل دانه های بسیار است.
یاسمن زرد به خاطر داشتن گل های زرد و زیبا، گونه ای مناسب برای فضای سبز می باشد و برای کاشت در دیواره ها، باغ های صخره ای، سطوح شیبدار و پارک ها مناسب است.یاسمن زرد بر خلاف دیگر یاسمن ها مقاومت به یخبندان دارد و حتی از یاسمن زمستانی هم سرمای بیشتری را تحمل می کند. این یاسمن برخلاف بیشتر یاسمن ها که گیاهان رونده یا بالارونده هستند، عادت رشدی درختچه ای دارد.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : در بهار و تابستان به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد. فواصل بین دو آبیاری باید به گونه ای باشد که چند سانتیمتر از خاک رویی رطوبت خود را از دست داده باشد. حفظ رطوبت خاک نیاز گیاه است و از خشکی کشیدن گیاه باید جلوگیری کرد. همچنین از غرقابی شدن خاک گیاه بپرهیزید. در فصل غیر رشد از آبیاری بکاهید.
دما : برخلاف دیگر یاسمن ها که نسبت به سرما حساس هستند، یاسمن زرد بالغ تا دمای منفی ۲۰ درجه را هم تحمل می کند. کاشت گیاه در مکانی که در زمستان آفتاب به آن بخورد و همچنین استفاده از مالچ در پای گیاه برای زمستان گذرانی کمک زیادی به عدم خشک شدن ریشه های یاسمن های جوان می کند. در مناطقی که زمستان هایی زیر منفی ۱۰ دارند، شاخه های یاسمن های جوان ممکن است خشک شود ولی با شروع فصل گرما دوباره شاخه های جدید از پای گیاه سر در می آورند.
خاک : نسبت به نوع خاک سختگیر نیست و در صورت زهکش خوب در اکثر خاک ها مثل لومی شنی یا لومی رسی به خوبی رشد می کند. فقط در فصل رشد به گیاه کود دهید. استفاده از کودی بالانس مثل ۱۰-۱۰-۱۰ یا کودی که نسبت پتاسیم (K) بالاتری داشته باشدبرای کوددهی مناسب تر است.
نور : این گیاه به نور کامل آفتاب نیاز دارد. حداقل ۶ ساعت نور آفتاب برای گلدهی آن نیاز است. در مناطق گرم و خشک در فصول گرم بهتر است مکان گیاه به صورتی باشد که از سایه بعد از ظهر برخوردار باشد.
تکثیر : با استفاده از قلمه های نیمه خشبی (چوبی نیمه سخت) می توان گیاه را تکثیر کرد. همچنین با روش خوابانیدن شاخه در بهار و تابستان نیز می توان گیاهان جدید بدست آورد.