ختمی درختی


نام علمی : Hibiscus syriacus
نام انگلیسی : Rose of Sharon , Rose mallow
خانواده : ختمی یا پنیرکیان (Malvaceae)

درختچه يا درختی كوتاه، خزان كننده به ارتفاع ۴-۳ متر با تاج نامنظم و اغلب شكل‌پذير با گستردگی بین ۱٫۵ تا ۲٫۵ متر است. پوست درخت قهوه‌ای روشن تا خاكستری تيره و بدون كرك و اغلب شامل شاخه های زیاد و پر گل است.برگ‌های متناوب، منفرد، گوه‌ای شكل، تقريباً چرمی با دمبرگی كوتاه است.

شکل گل‌ها قيفی بزرگ، با گلبرگ‌های پنج‌تايی يك رديفی يا چند رديفی (پُرپَر)، اغلب تکی يا چند تايی در كنار يكديگر می رویند. رنگ گل ها متنوع از تمام سفید تا سفید با لکه ارغوانی در مرکز، زرد، قرمز، بنفش، سفيد تا صورتی و … است. فصل گلدهی درخت تابستان است. عمر گل ها یک روز است. ولی گیاه به سرعت گل های جدیدی جایگزین می کند.

ميوه به صورت كپسول تخم‌مرغی که شامل دانه‌های سياه رنگ و كليوی شكل است.برای شکل دهی می توان گیاه را در اوایل بهار هرس کرد.

نیاز مندی های طبیعی:

آبیاری : تا حدودی به خشکی مقاوم است. ولی در کل مرطوب ماندن خاک باعث بالندگی گیاه می شود.
دما : به گرما و رطوبت تابستانه بسیار مقاوم است. نسبت به یخبندان نیز بسیار مقاوم است.
خاک : در بیشتر خاک ها می تواند رشد کند. حتی در خاک های فقیر .خاک ایده آل آن خاک هوموسی و غنی است. زهکش خوب برای این درخچه لازم است.
نور : برای گلدهی خوب، به محلی آفتابی نیاز دارد. در محل های نیم سایه هم خوب رشد می کند.
تکثیر : به آسانی از طریق قلمه چوبی در تابستان تکثیر می شود.از طریق بذر هم می توان این گیاه را تکثیر کرد. گل گیاهان تولید شده از این طریق ممکن است با والدین خود متفاوت باشد.