درخت فردوسی


نام علمی : Erythrina crista-galli
نام انگلیسی : Cockspur Coral Tree

درخت مرجان که در میان فارسی زبانان به فردوسی شناخته می شود، درخت رسمی شهر لس آنجلس و گل آن گل ملی دو کشور آرژانتین و اروگوئه است. درختچه یا درختی کوچک است با شاخه های گل دهنده که با زیا د شدن عمرشان قهوه ای رنگ می شوند و پس از جوانه دهی می میرند و شاخه های قوی از ریشه یا بیخ ساقه بر می خیزند. البته در دوره رشد و پس از از بین رفتن گل ها، برگ های سبز تیره، زیبایی گیاه را تا دوره خزان آن حفظ می کنند. گوشواره ها با خار های پهن ضخیم؛ دمبرگ ها و گاهی رگبرگ میانی قویا خادار؛ برگچه ها تخم مرغی سرنیزه ای، به طول ۱۵-۱۰ سانتیمتر یا در برگ های بالایی تخم مرغی و کوچکتر، با بافت محکم، کامل، نوک تیز کوتاه یا کند، بی کرک هستند.

خصوصیات گیاهی

ارتفاع : ۴تا ۶متر

قطر تاج پوششی : ۳ تا ۴٫۵ متر

جنبه های زیبایی: گل، برگ

کاربرد: حاشیه خیابان، سطح چمن، طراحي فضاي سبز در مناطق خشك و كم آب

گل : گل ها قرمز خونی درخشان، به طول ۵ سانتیمتر؛ درفش پهن در حالت گل کامل باز و راست اما در سایر اوقات پیچیده روی ناو کوتاهتر و حتی بال های گرد کوتاهتر، کاسه گل کوتاه، تقریبا سربریده. هستند. گل ها اغلب بزرگ، به طول حدود پنج سانتی متر در خوشه های انبوه و دارای شهد فراوان که حشرات را جذب خود می کنند و توسط آنها گرده افشانی انجام می شود. زمان گلدهی به آب و هوای محل کاشت بستگی دارد ولی از فروردین تا آبان می تواند چندین نوبت گل دهد. در بعضی مناطق رنگ گل صورتی است.میوه: میوه درخت دانه ایست که از یک غلاف خشک به دست می آید که شامل حدود ۸-۱۰ دانه قهوه ای دانه لوبیا شکل است که زیر زمین و در شرایط مطلوب جوانه می زنند.

نیازمندی های محیطی

نگه داری : نگه داری این گیاه آسان است.

آفات وبیماری ها: معمولاً بیماری جدی آن را تهدید نمی کند ولی کماکان باید سوراخ ها و نشانه های آفات را زیر نظر داشت. بذر گیاه در صورت بلعیده شدن سمی ست و خارها و شاخه های خشن باعث می شوند وقت سر و کار داشتن با این گیاه به قدر لازم احتیاط کنید.

آبیاری : آبیاری بطور متوسط نیاز دارد اما نسبت به خشکی هم مقاومت قابل ملاحظه ای از خود نشان می دهد به طوریکه در طراحی فضای سبز در مناطق خشك و كم آب (Xeriscaping) زیاد به کار می رود.
دما : شرایط مطلوب آن رشد در نواحی مرطوب و معتدل یا گرم است
خاک : در خاک های سبک شنی و لومی متوسط و سنگین رشد می کند ولی خاک مطلوب آن خاک مرطوبیست که به خوبی زهکشی شده باشد. Ph خنثی بین 6.6 تا 7.5 برای این گیاه مطلوب است.
نور : به نور کامل آفتاب احتیاج دارد.
تکثیر : از بذر، جوانه زنی در ژلاتین یا آگار یا مواد دیگر، قلمه هوایی*جمع آوری بذر: اجازه دهید، غلاف ها به گیاه مانده و خشک شوند، سپس با شکستن غلاف بذرها را خارج کنید.