قَرَنفُل


نام علمی : Dianthus barbatus
نام انگلیسی : Sweet William
خانواده : میخَکیان  (Caryophyllaceae)

با انبوهی از گل های زیبای قرنفل هم کنارۀ باغچه را می توان زیبا و چشم نواز کرد هم گلدانی از آن می تواند فضای پاسیو را شاد و سرخوش کند؛ جالب تر اینکه گل های آن نه تنها خوردنی بلکه خوش طعم نیز هستند.قرنفل گیاهی چند ساله با عمر کوتاه است که به عنوان گیاهی زینتی دو ساله کشت می شود. بومی مناطق جنوبی اروپا و بخش هایی از آسیا است. هم خانواده بسیار معروف این گیاه، میخک است. ارتفاع این گیاه بین ۳۰ الی ۷۵ سانتیمتر است.گل ها به شکل متراکم و به تعداد حداکثر ۳۰ عدد در انتهای ساقه گل، شکل می گیرند. هر گل ۳-۲ سانتیمتر قطر و ۵ عدد گلبرگ دارد. رنگ هایی مختلفی همانند سفید، صورتی، قرمز، ارغوانی و همچنین دو رنگ دارند.گل ها می تواند معطر باشد اما نمونه های دورگه جدید این گیاه معمولاً عطر و بویی ندارند.

گل های این گیاه برای پروانه ها بسیار جذاب هستند و آنها را به سمت خود می کشند.زمان گلدهی این گیاه اواخر بهار تا اوایل تابستان است .برگ های قرنفل ۱۰-۴ سانتیمتر طول و ۲-۱ سانتیمتر عرض دارند.***با چیدن گل های خشک شده، زمان گلدهی را طولانی تر کنید. همچنین ساقه هایی را که گلدهی داشته اند می توان تا حدود نیمی از ارتفاع آنان قطع کرد تا ساقه های جدید تولید کنند. اگر در پایان فصل گل دهی ساقه های گیاه را به شکلی کوتاه کنیم که یک سوم از ارتفاع آنان باقی بمانند گیاه در سال آینده (سال سوم) نیز می تواند به رشد خود ادامه دهد و گلدهی نسبتا خوبی داشته باشد.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : به آبیاری منظم و متوسط نیاز دارد. زمانی که سطح خاک خشک شد می توان گیاه را آبیاری کرد. آبیاری بیش از اندازه این گیاه و ماندگاری آب در خاک پای گیاه موجب پوسیدگی طوقه (ناحیه اتصال ساقه به ریشه)، زردی برگ ها و از بین رفتن گیاه می شود. آبیاری کم نیز در ابتدا موجب کاهش گلدهی گیاه، عدم رشد، خشک شدن برگ ها و کوچک ماندن گیاه می شود.
دما : وجود دمای خنک شبانه در حدود 15 درجه برای گل دهی این گیاه بسیار مطلوب است. به طور کل زمانی که بذرهای این گیاهان را در سال جاری بکاریم، گل دهی گیاهان حاصل از رشد بذرها بعد از گذران پاییز و زمستان و در سال بعد روی خواهد داد. به بیان دیگر این گیاهان نیازمند یک دوره سرما هستند تا بتوانند توانایی گل دهی را بیابند. این میزان سرما برای اکثر گیاهان در حد 10-5 درجه است اما از نظر زمانی متفاوت است. مثلاً برای قرنفل این میزان دما را به طور میانگین، 12 هفته گفته اند.هر چند امروزه قرنفل های اصلاح شده و دورگه ای تهیه و به بازار عرضه شده اند که اصلاً نیاز سرمایی برای اینکه از حالت رویشی به زایشی بروند ندارند و در همان سال اول کاشت، گل می دهند. قرنفل در طی زمستان می تواند سرما را تا حدود منفی 23 درجه سانتیگراد تحمل کند.
خاک : خاک با زهکش خوب و مواد ارگانیک مانند خاک برگ و یا کود پوسیده دامی، رشد و گلدهی این گیاه را تضمین می کند؛ بنابراین می توان از مخلوطی همانند خاک معمولی+خاک برگ استفاده کرد و یا اینکه مخلوطی همانند خاک برگ+کوکوپیت+پرلایت را بکار برد. برای کوددهی این گیاه نیز می توان از کود کامل با فرمول 10-10-10 هر 4-3 هفته یکبار استفاده کرد.
نور : در مکانی با نور کامل آفتاب (حداقل 8 -6 ساعت نور مستقیم) به خوبی رشد می کند. نور کم محیط از جمله دلایل گل دهی کم این گیاه و رشد ضعیف آن است. در مناطقی که دمای تابستان بالا است وجود سایه در بعد از ظهر به شادابی و رشد و گل دهی بیشتر این گیاه کمک می کند.
تکثیر : ساده ترین روش تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر است. در واقع اگر شرایط مکانی و محل زندگی این گیاه مناسب باشد، هر ساله بذرهای آن، خود به خود در پای گیاه می ریزد و برای سالیان سال می توان در گوشه ای از باغ یا باغچه از داشتن این گیاهان لذت برد.