هوستا


نام علمی : Hosta, Funkia
نام انگلیسی :   Hostas, Plantain lilies و در ژاپن Giboshi
خانواده : لیلیاسه (Liliaceae)

سوسن بارهنگی در سه فصل سال در ترکیب با دیگر گیاهان و درختان و درختچه ها مناظر زیبایی برای باغچه می سازد. نگه داری آن دشوار نیست و خواب شش هفته ای در هر سال باعث می شود، هوستا به بهترین رشد خود دست یابد. لیلیاسه (Liliaceae)

مبداء: ژاپن، چین

نوع: از گیاهان دائمی

برگ: هوستاها دارای برگ های سترگ و برجسته و غالباً رنگارنگ زیبا و کاملاً زینتی هستند که از اوائل بهار تا یخبندان دوام دارد.

گل: هوستاها گل های جذاب سوسنی شکل به قطر ۴- ۲٫۵ سانتیمتر خود را در انتهای ساقه های فاقد برگ باریک و سست ظاهر می سازند .

رنگ گل: ارغوانی، بنفش، سفید با خطوط و یا برجستگی های ملون .

فصل گل: بسته به گونه و نژاد تابستان و پاییز .

موارد استفاده: به صورت گلدانی و گیاه پوششی باغچه و فضاهای سبز .

گونه : ۱- کریسپولا یا سوسن بارهنگی حاشیه سفید (H.crispula): به ارتفاع ۶۰-۴۵ سانتیمتر می رسد، و دارای برگ های سبز با حواشی سفید عریض است؛ هر برگ دارای طولی برابر ۳۰ و عرض معادل ۱۵سانتیمتر است. گل های ارغوانی کم رنگ آن در اواسط تابستان شکوفا می شود.۲- دکوراتا یا سوسن بارهنگی برگ ضخیم (H.decorata): به ارتفاع ۳۰ سانتیمتر می رسد و دارای برگ های با حاشیه سفید به طول ۱۵سانتیمتر و عرض ۱۰ سانتیمتر است. گل های بنفش رنگ آن در اواخر تابستان ظاهر می گردد.۳- سوسن بارهنگی هانی بلز H.Honeybells هیبریدی است که به ارتفاع ۶۰ سانتیمتر می رسد، و دارای برگ های سبز روشن به طول ۳۰سانتیمتر و عرض ۱۵ سانتیمتر است. گل های بنفش مزین به نوار سفید خوشبوی آن در اواخر تابستان ظاهر می گردد.۴- واریته لانسی فولیا آلبومارگیناتا یا سوسن بارهنگی برگ باریک H.lancifoliaalbomarginata: به ارتفاع در حدود ۴۰ سانتیمتر می رسد، و دارای برگ های با حاشیه سفید است، طول برگ ها ۱۲٫۵ سانتیمتر و عرض آن ها ۷٫۵ سانتیمتر است. گل های بنفش آن دارای خطوط سفید و در اواخر تابستان و اوائل پاییز ظاهر می گردد.۵- واریته لانسی فولیا مینورآلبا alba: که به ارتفاع ۲۵ سانتیمتر می رسد و دارای برگ های سبز شفاف با گل های سفید می باشد که در اواخر تابستان نمودار می گردد.۶- پلانتاگیته یا سوسن بارهنگی معطر (H.plantaginae): که به H.subcordatagrandiflora نیز موسوم است به ارتفاع ۴۵ سانتیمتر می رسد و دارای برگ های زرد متمایل به سبز براق به طول ۳۰ سانتیمتر و عرض ۱۵ سانتیمتر است. گل های سفید آن در اواخر تابستان و اوائل پاییز ظاهر می گردد. این گونه به خاطر گل های معطرش قابل توجه است.۷- سی بو لدیانا، سوسن بارهنگی سی پوار (H.sieboldiana ;که به H.glauca) : نیز موسوم است به ارتفاع ۶۰ سانتیمتر می رسد و دارای برگ های نواری شکل سبز متمایل به آبی جذاب به طول ۳۵ سانتیمتر و عرض ۲۵ سانتیمتر است. گل های بنفش کرمی آن در اواسط تابستان ظاهر می گردد.۸- آندولاتا یا سوسن بارهنگی برگ موجدار (H.undulata): که به ارتفاع ۲۵ سانتیمتر می رسد و دارای برگ های سبز منقش به نوارهای مرکزی سفید است . گل های ارغوانی روشن آن در اواسط تابستان باز می گردد.۹- ونتریکوسا یا سوسن بارهنگی آبی (H.ventricosa): که به ارتفاع ۷۵ سانتیمتر می رسد، و دارای برگ های به طول ۲۵ سانتیمتر و عرض ۱۵سانتیمتر است. گل های بنفش آن در اواسط تابستان ظاهر می گردد.

طرز کاشت: این گیاهان را می توان از طریق تقسیم بوته در اوائل بهار تکثیر نمود. بسته به نوع یا گونه و یا نژاد فواصل کشت ۶۰-۳۰ سانتیمتر است.

نیازمندی های محیطی

خاک : ریشه هوستا در صورت سلامتی، می تواند غذای مورد نیاز گیاه را تأمین کند. خاک مرطوبی که به میزان کمپوست یا کود برگ باشد خاک مطلوب هوستاست که می تواند در آن به خوبی رشد کند و گسترده شود. اگر خاک باکیفیت ولی فشرده ای دارید آن را با کمپوست و افزودنی های دیگر سبک تر کنید. خاک دارای Ph 6 برای هوستا ایده آل است.
نور : این گیاهان در سایه آفتاب بهترین نتیجه را می دهند، لیکن آفتاب یا سایه کامل را نیز تحمل می نمایند. در واقع در سایه دوام می آورد اما اگر نور کافی به آن نرسد رشد نخواهد کرد. برخی هوستاها حتی آفتاب کامل را هم می توانند تحمل کنند فقط به شرطی که به قدر لازم آبیاری شوند. برخی دیگر در صورت دریافت نور ناچیزی از ورای سایه هم در سایه خیلی تاریک می توانند دوام بیاورند.
تکثیر : تقسیم بوته