گل انگشتانه


نام علمی : Digitalis
نام انگلیسی : Foxgloves
خانواده :     اسکروفولاریاسه (Scrophulariaceae)

گل انگشتانه دارای بیش از ۲۰ گونه است، که برخی از این گونه ها در بخش گالری عکس معرفی شده اند. اسکروفولاریاسه (Scrophulariaceae)

مبداء: اروپا، آسیا، آفریقا

نوع: از گیاهان یک ساله، دو ساله و دائمی

برگ: برگ ها بیضوی کرکدار و دارای ماده سمی digitaline

استگل: بر روی ساقه های طویل گل دهنده، گل های شبیه انگشتانه به قطر ۷٫۵-۲٫۵ سانتیمتر با گلوی خال دار ظاهر می گردد.

رنگ گل: سفید، زرد، صورتی، گلی، ارغوانی یا قرمز کمرنگ

فصل گل: تابستان

موارد استفاده: تزئین حاشیه های دائمی، گل بریده

موقعيت: نیمه سایه یا آفتابی در مناطق دارای آب و هوای خنک و معتدل، کاملاً سایه یا دارای مختصر آفتاب در مناطق گرمسیر، خاک باغچه سبک با زهکشی مناسب و آب کامل

گونه: ۱- فروگینه آ (D.ferruginea) که به D.aurea نیز موسوم است معمولاً به صورت دوساله یا دائمی با عمر کوتاه پرورش داده می شود، ارتفاع آن به ۱۸۰-۱۲۰ سانتیمتر می رسد و گل های قرمز کم رنگ تولید می نماید. ۲- گراندیفلورا یا گل انگشتانه زرد (D.grandiflora) گیاهی است دوساله و یا دائمی با عمر کوتاه که به ارتفاع ۹۰-۶۰ سانتیمتر می رسد و دارای گل های عسلی رنگ با خال های قهوه ای است.۳- مرتوننسیس (D.mertonensis) گیاهی دائمی است که به ارتفاع ۹۰ سانتیمتر می رسد و گل های قرمز تند تولید می نماید. ۴- پور پوره آ یا انگشتانه معمولی (D.purpurra) گیاهی است دو ساله که به ارتفاع ۱۲۰-۱۵۰ سانتیمتر می رسد و گل های ارغوانی متمایل به گلی و سفید ظاهر می سازد.

واریته های جالب آن عبارتند از : Shirley Hybrids در بردارنده رنگ های بسیار ملایم ، نژاد Gloxiniaflora دارای گل هائی است که به طور هم زمان با هم باز می شوند، و نژاد به طول ۹۰ سانتیمتر که به Foxy معروف است و نژاد زودرس گل است، به طوریکه ۵ ماه پس از کاشت آن در بهار به گل می نشیند، به همین جهت می توان آن را به صورت یکساله مورد استفاده قرارداد. جالب ترین نژاد Excelsior Hybrids است، گل های این نژاد در تمام جهات سنبله ظاهر می گردد (در برخی نژادهای گل ها در یک جهت قرار می گیرند)، و رخ گل به جای اینکه مانند سایر انگشتانه ها به طرف پایین باشد ، به طرف بیرون یا عمود بر سنبله است.

تكثير: بذر، تقسیم ریشه

طرز كاشت : تکثیر انواع دو ساله گل انگشتانه وسیله بذر صورت می گیرد. بذور را می توان در اوائل پائیز در خزانه روی خطوطی به فواصل ۱۰سانتیمتر از هم کاشته و دراواسط پائیز در خزانه دیگری نشاء نمود. در بهار سال آینده بایستی گیاهان را به محل اصلی انتقال و با فاصله ۶۰ سانتیمتر از هم کشت نمود. انواع دائمی گل انگشتانه وسیله تقسیم ریشه در بهار یا پائیز تکثیر می گردد. برای جلوگیری از انبوهی گیاه ، بوته ها بایستی پس از ۳ الی ۴ سال گل دهی تقسیم گردد.