گل جعفری


نام علمی : Tagetes patula
نام انگلیسی : French marigold
خانواده : گل ستارگان (Asteraceae)

گل جعفری این گل زیبا، به آشنایی قدیمی می ماند که هر سال به بیشتر باغچه ها در خانه ها و بوستان ها سر می زند و برای باغچه ها، شور و گرما چشم روشنی می آورد.گل جعفری، یکساله و یا چندساله است و زادگاه آن مکزیک می باشد. ارتفاع این گیاه معمولا ۳۰-۱۵ سانتیمتر است و رشد سریعی دارد و بوته های فشرده آن خیلی زود باغچه را با برگ و ساقه های سبز خود پر می کنند.برگ های ظریف پر مانند آن خوشبو است. حاشیه برگچه ها دندانه دار و شکل آن سر نیزه ای است.

گل های آن در حدود ۵ سانتیمتر قطر دارند و تعداد گل ها زیاد و زمان گلدهی نیز طولانی است. رنگ گل ها قرمز تیره، نارنجی، قرمز-نارنجی، طلایی(زرد-نارنجی)، زرد روشن است.شروع گلدهی جعفری در فصل تابستان است و تا زمانی که هوا سرد شود (بسته به منطقه ممکن است پاییز باشد یا زمستان) می تواند گل دهد. گل جعفری گیاهی روز کوتاه است و هر چه به انتهای تابستان نزدیک تر می شویم گل دهی آن بهتر می شود. محل کاشت آن در باغچه (شمال، جنوب و…) و میزان نوری که هر روز دریافت می کند در ارتفاع گیاه تاثیر دارد.با سربرداری گل های خشکیده، می توان طول زمان گلدهی را افزایش داد.گل جعفری و “” بسیار شبیه هم می باشند. ولی گل جعفری نسبت به جعفری گل درشت، بوته ای کوتاه تر است، گل های بیشتری می دهد، زمان گلدهی طولانی تری دارد و در برابر رطوبت خاک بیشتر مقاوم است.**این گیاه را در کنار حبوبات نکارید.

نیازمندی های محیطی

آبیاری : به آبیاری در حد متوسط نیاز دارد و همچنین سطح خاک نباید رطوبت خود را از دست بدهد.
دما : این گیاه در مناطقی که دمای زمستان آن بین 4 درجه تا منفی 7 درجه باشد می تواند زنده بماند و به عنوان گیاهی چند ساله باقی بماند. برای زمستان گذرانی باید ساقه های گیاه را تا نیم سانتیمتری زمین قطع کرد.گرم شدن زیاد هوا در تابستان باعث گل ندادن یا کاهش گل دهی گیاه می شود.
خاک : زهکش خاک برای این گیاه بسیار مهم است و به خاکی که آب اضافی را در خود نگه ندارد، نیاز دارد. بنابراین ترکیبی از خاک برگ+خاک معمولی+کود پوسیده گاوی می توان استفاده کرد.
نور : به آفتاب کامل نیاز دارد و حداقل باید 6 ساعت در روز نور مستقیم آفتاب را دریافت کند. نور کم باعث عدم گلدهی و یا کوچک شدن غنچه ها می شود.در مناطق گرم بهتر است گیاه در در مکانی کاشته شود که سایه بعد از ظهر را داشته باشد.
تکثیر : کاشت بذر راه اصلی تکثیر گیاه است. بذر ها را می توان بعد از آخرین سرمای بهاره در بستر اصلی کاشت. یا با کاشت بذر ها 8-6 هفته قبل از بهار در گلخانه، و انتقال آن به بستر اصلی شاهد گلدهی سریع تر گیاه باشیم.