گیاه بوقناق


نام علمی : Apiaceae

گياهي است كه ارتفاع آن ۲۰۰-۵۰ سانتيمتر است ، ساقه آن مثلثي ، پوشيده از تارهاي پنبه‌اي به رنگ سفيد و آبي روشن است. تمام قسمتهاي ساقه و شاخه‌ها بالدار است و در كناره و نوك آنها خار وجود دارد. برگهاي آن بزرگ ، دراز ، بيضي با كناره‌ي خاردار و گلها بنفش به شكل يك طبق ضخيم و متراكم است كه گلها در آن قرار دارند و منتهي به خار هستند و در انتهاي ساقه‌ي گل دهنده در تابستان ظاهر مي‌شوند. تخم آن ريز ، مثلثي شكل ، خاكستري رنگ و طعم آن شيرين است.
اين گياه در تبريز ، همدان ، اصفهان ، كردستان ، اذربايجان ، دامنه‌هاي البرز و زاگرس در ارتفاع ۲۶۰۰ متر از سطح دريا مي‌رويد.
جوشانده‌ي ۳۰-۲۵ گرم ساقه و ريشه‌ي تازه‌ي گياه در ۵۰۰ ميلي‌ليتر آب استفاده مي كنند و اين جوشانده بسيار بدمزه و تهوع‌اور است و چند بار قي ايجاد گرده و مانند مسهل صفرا عمل مي كند. گذاردن برگهاي له شده گياه يا ماليدن شيره‌ي گياه بروي پوست براي التيام زخم و كنترل زخمهاي كچلي ، جرب و حتي در برخي موارد براي زخمهاي حالت سرطاني اثر مفيد دارد.از گیاهان با رویش بیابانی و وحشی است که موجب درمان بسیاری از بیماری هاست. « عرق بوقناق » بسیار مقوّی و موثّر است به همین دلیل حتماً باید با قند و کمی عسل میل شود.

خواص: بوقناق برای درمان کاهش پلاکت بسیار موثّر بوده و گلبول های قرمز خون را افزایش می دهد. و از این طریق در درمان کم خونی و تنگی نفس و آسم و نیز کاهش سکته های مغزی و قلبی موثّر است. عرق بوقناق پوست و عروق پوستی را باز و پوست را شفّاف می سازد.
بوقناق جوش صورت را به علّت فعّال کردن کبد و تصفیه خون از بین می برد. برای نفخ معده و روده بسیار موثّر است. برای دستگاه گوارش، درمان کولیت و فعّال کردن کبد و تولید صفرا و ریختن آن در اثنی عشر روده و تجزیه و تحلیل چربی ها ( تری گلیسیرید و کلسترول ) بسیار خوب و موثّر عمل کرده است.غدد فوق کلّیه را فعّال کرده و ترشّح آدرنالین را تنظیم می کند و استرس و عصبانیّت و اضطراب را از بین می برد.
از همه جالب تر افزایش انسولین و فعّال کردن لوزالمعده و کاهش قند خون و درمان دیابت است. به همین جهت در افراد غیر دیابتی باید حتماً با کمی عسل طبیعی میل شود. چون به شدّت قند خون را کاهش می دهد.بوقناق یبوست را از میان برده و به روده ها نرمی می دهد. برای افرادی که ناراحتی معده و کولیت دارند.